پیجینگ تحت شبکه


تعریف سیستم پیجینگ تحت شبکه


سیستم پیجینگ تحت شبکه (IP PA & IP Paging System) سامانه ای است که در آن تجهیزات سخت افزاری و نرم افزار ها ارسال و دریافت و انتشار صدا در بستر شبکه را بر عهده دارند. نحوه ی ارسال و دریافت توسط قوانین و پروتکل های استاندارد تعریف شده توسط سازمان IEEE انجام می شود. در این قوانین اگر بخواهیم صدا را تولید و به مکان دیگری در بستر شبکه ارسال کنیم از رشته دستور العمل های تعریف شده در پروتکل SIP استفاده می کنیم. پیجینگ تحت شبکه با اجرای دستور العمل های این پروتکل صدای تولید شده را در قالب بسته های داده به سمت ابزار های ارتباطی در شبکه ارسال می کند. این ابزار شامل سوئیچ، روتر، هاب و سرور پیجینگ تحت شبکه می شود. برای تولید صدا در پیجینگ تحت شبکه تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری متنوعی در دنیا تولید شده است. این تجهیزات از یک نرم افزار و سخت افزار مجتمع شده مثل میکروفون IP استفاده می کنند تا صدا را به صورت آنالوگ دریافت کنند و برای انتشار صدا در سیستم پیجینگ تحت شبکه (Page over IP system) از بلندگو استفاده می کنند. در ادامه به تشریح بیشتر این موضوع خواهیم پرداخت. واژه نامه پیجینگ تحت شبکه

قبل از آنکه به سراغ توضیحات بیشتر در مورد پیجینگ تحت شبکه برویم تعاریفی را ارائه خواهیم کرد که ممکن است قبلا آن را شنیده باشید. برای علاقه مندانی که هنوز با این واژه ها آشنا نیستند این تعاریف الزامی است.
📢 بلندگوی SIP: نوعی بلندگو است که در سیستم پیجینگ تحت شبکه وظیفه انتشار صدای تولید شده را بر عهده دارد.

📢 آی پی فون(IP Phone) یا تلفن ویپ (VoIP Telephone): تلفنی در ظاهر شبیه به تلفن های معمولی است که قبلا روی میز کارمندان و یا در داخل کیوسک های سطح شهر دیده ایم ولی برای برقراری ارتباط از پروتکل SIP در بستر شبکه استفاده می نماید.

📢 آی پی فون صنعتی (Industrial IP Phone): بسیار شبیه به تلفن های عمومی قدیمی است ولی به جای کابل تلفن از پورت شبکه(RJ45) برای ارسال و دریافت صدا استفاده می کند.

📢 اینترکام IP: یک ابزار ارتباطی شبیه به تلفن های عمومی قدیمی که هندست یا گوشی تلفن ندارد. برای ایجاد تماس سریع و اضطراری مورد استفاده قرار می گیرد و از پروتکل SIP پشتیبانی می کند.

📢 میکروفون IP: یکی از تجهیزات رایج در سیستم پیجینگ تحت شبکه است که وظیفه اصلی آن دریافت صدای اپراتور ها می باشد.

📢 آمپلی فایر تحت شبکه(IP Paging Amplifier): برای تقویت صدای تولید شده و ارسال آن به اسپیکر های آنالوگ در بستر شبکه مورد استفاده قرار می گیرد. یک پورت شبکه دارد و یک خروجی صدا که با دو رشته

📢 سیم صوتی(عمدتا کابل برق با خلوص مس بیشتر) به اسپیکر های آنالوگ متصل می شود. 

📢 سرور پیجینگ تحت شبکه (IP PA Server): نقش کنترل و مدیریت تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری سیستم پیجینگ تحت شبکه را بر عهده دارد. 

📢 کدک ها: کدک های فشرده سازی صدا (Audio codecs) الگوریتم های نرم افزاری هستند که توسط افراد و شرکت های متخصص در حوزه VoIP برای تبدیل سیگنال صوتی آنالوگ به دیجیتال و بالعکس را بر عهد دارند. در حین تبدیل سیگنال عمل فشرده سازی و بازکردن سیگنال به منظور ارسال و یا دریافت بهینه صدا توسط این کدک ها انجام می شود. 

📢 پروتکل ONVIF: پروتکلی که در سیستم مدیریت تصویر به کار می رود. اسپیکر ویپ در سیستم پیجینگ تحت شبکه می تواند با استفاده از این پروتکل صدای محیط دوربین نصب شده در کنار آن را در پنل نرم افزار مانیتورینگ در اختیار مدیر سیستم قرار دهد. 

📢 پروتکل RTP: پروتکلی که برای مالتی کست یا ارسال گروهی صدا به سمت گیرنده ها توسط آی پی آدرس گیرنده ها و بدون نیاز به سرور مورد استفاده قرار می گیرد. این پروتکل در تلفن های ویپ در بخش تنظیمات دکمه های تماس سریع یا Function Key وجود دارد. مترادف ها در پیجینگ تحت شبکه

همیشه افراد از یک نام خاص برای نامگذاری تجهیزات پیجینگ تحت شبکه استفاده نمی کنند و ممکن است با توجه به برداشت شخصی خود از نام های دیگری برای نامگذاری استفاده کنند. هر چه این نامگذاری به واقعیت نزدیک تر باشد و افراد بیشتری از آن استفاده کنند آن نام به عنوان مترادف برای آن تجهیز به شمار می آید. در سیستم پیجینگ (Paging system) هم افراد متخصص از نام های مختلفی استفاده می کنند که در ادامه با آن ها آشنا خواهیم شد و برای تکراری نشدن کلمات این متن و احترام به نظر عموم متخصصین عزیز ما هم این مترادف ها را به کار خواهیم برد.

اسپیکر VoIP یا اسپیکر ویپ مترادف های دیگری هستند که در کنار بلندگوی SIP استفاده می شوند. دلیل نامگذاری اسپیکر ویپ به خاطر استفاده از کلمه ویپ مخفف Voice Over IP به معنای صدا روی شبکه است.

پیجینگ تحت شبکه مترادف هایی نظیر پیجینگ SIP، پیجینگ IP، پیجینگ VoIP و سیستم صوتی تحت شبکه (IP Network Audio System) دارد. فکر می کنیم با توجه به مفهوم مشخص این مترادف ها نیازی به عنوان دلایل نامگذاری آن ها وجود ندارد. در ادامه ی این مترادف ها تلفن اضطراری تحت شبکه واژه ی هم وزنی برای آی پی فون صنعتی می باشد. اینترکام داخلی نیز مترادفی برای اینترکام IP است.

انواع سیستم پیجینگ (Types of Paging System) 

در بررسی انواع سیستم پیجینگ تنوع زیادی وجود دارد. پیجینگ صنعتی و غیر صنعتی یکی از دسته بندی ها برای انواع سیستم پیجینگ است. با توجه به اینکه از سیستم صوتی تحت شبکه در سازمان ها، بیمارستان ها، مراکز تجاری، رستوران ها، مدارس، پتروشیمی ها و راهن آهن و یا صنایع دیگر استفاده می کنیم دسته بندی های جدیدی به انواع سیستم پیجینگ SIP اضافه می شود.


عملکرد سیستم پیجینگ تحت شبکه

در شرح عملکرد سیستم پیجینگ تحت شبکه بهتر است با رسم یک شکل به شرح آن بپردازیم. همانطور که از نام آن مشخص است یک سیستم شامل اجزای مختلفی می شود این اجزا شامل اسپیکر VoIP ، آمپلی فایر تحت شبکه، اسپیکر های آنالوگ(اگر همه ی اسپیکر ها از نوع SIP باشند نیازی به آمپلی فایر تحت شبکه و اسپیکر آنالوگ نخواهیم داشت)، میکروفون پیجینگ IP، اینترکام داخلی و سرور پیجینگ تحت شبکه می شود. همانطور که در شکل زیر می بینید از میکروفون پیجینگ IP و یا تلفن ویپ می توان اسپیکر SIP را پیج کرد. برای پیج کردن اسپیکر SIP از اینترکام IP و یا تلفن اضطراری تحت شبکه هم استفاده می شود. ناگفته نماند که نرم افزار پیجینگ نصب شده روی سرور پیجینگ تحت شبکه هم به تنهایی قابلیت پیج کردن اسپیکر VoIP را دارد.


اینترکام داخلی همانطور که گفتیم برای تماس آسان و سریع مورد استفاده قرار می گیرد و وقتی از آن به جای آی پی فون صنعتی استفاده می کنیم که سرعت عمل کاربر تماس گیرنده برای ما مهم باشد. مثلا از اینترکام IP در کنار خط تولید آهن و فولاد و یا بار انداز های ماشین های سنگین در پارکینگ کارخانه های سیمان استفاده می شود. همه ی تجهیزات پیجینگ توسط کابل شبکه به سوئیچ متصل می شوند و از پروتکل SIP برای ارسال ، دریافت و انتشار صدا استفاده می کنند.


اصول خرید پیجینگ تحت شبکه

در زمان خرید سیستم پیجینگ باید به نکاتی توجه کنیم که در ذیل به آن اشاره می کنیم: 
🔴 بررسی نیاز های سازمان در حوزه پیجینگ IP
🔴 بهره مندی از نظر مشاور سیستم های صوتی
🔴 انتخاب برند سیستم پیجینگ تحت شبکه
🔴 انجام طراحی زیر ساخت سیستم صوتی تحت شبکه 
🔴 خرید و نصب تجهیزات زیر ساخت سیستم صوتی IP
🔴 اجرای زیر ساخت پیجینگ VoIP
🔴 خرید تجهیزات سیستم پیجینگ تحت شبکه 
🔴 نصب و راه اندازی تجهیزات سیستم صوتی IP
🔴 تحویل از مجری

🔴 نگهداری و به روز رسانی 
 

🔴 بررسی نیاز های سازمان در حوزه پیجینگ IP

اولین اقدام درک نیازمندی های سازمان، شرکت، کارخانه، بیمارستان و هر کسب و کاری به سیستم صوتی و یا پیجینگ IP است. متناسب با محیط مورد استفاده نیازمندی ها متغییر خواهد بود مثلا در بیمارستان ها و مراکز خدمات درمانی سیستم فراخوان انفرادی، فراخوان های گروهی ، پیام های هشدار بهداشتی، اعلام نوبت ها، ارتباط داخلی بین بخش ها از طریق سیستم اینترکام، کد بحران و اتصال به سیستم هشدار آتش مورد نیاز است. ولی در مجتمع های تجاری، پخش موزیک پس زمینه و در کارخانه ها امکان ایجاد پیام های هشدار و ارتباط مطمئن و ایمین بین واحد ها جایگاه مهمتری در نوع ارتباطات مورد نیاز دارد. جمع این نیازمندی ها در مراحل بعدی خرید پیجینگ تحت شبکه کاربرد خواهد داشت. 

محاسبه قیمت سیستم پیجینگ

در محاسبه قیمت سیستم پیجینگ موارد ذیل بررسی می شود که با هم به آن خواهیم پرداخت. با توجه به اینکه محصولات سیستم پیجینگ تحت شبکه در ایران هم تولید می شود لذا می بایست الزاماتی را برای بررسی قیمت سیستم پیجینگ در نظر بگیریم:
•    بودجه ی در نظر گرفته شده چقدر است
•    تمایل به اجرای سیستم پیجینگ تحت شبکه یا ترکیبی 
•    میزان هزینه ی لازم برای اجرا زیر ساخت 
•    بررسی قیمت سیستم پیجینگ ایرانی و خارجی 
•    در خواست دمو و یا خرید نمونه 
•    بازدید از پروژه ها ی اجرا شده توسط فروشنده و یا تولید کننده

تجهیزات سیستم پیجینگ تحت شبکه

برای اینکه با تجهیزات سیستم پیجینگ تحت شبکه بیشتر آشنا شویم در ادامه به معرفی خلاصه و نگاهی کوتاه به هر یک از آنها خواهیم پرداخت. هر یک از تجهیزات پیجینگ می تواند در انواع سیستم پیجینگ به کار گرفته شود ولی متناسب با آن می تواند از شکل و ظاهر و پیچیدگی فنی گوناگونی برخوردار باشد مثلا اینترکام داخلی که در بیمارستان مورد استفاده قرار می گیرد با اینترکام داخلی که در کارخانه مورد استفاده قرار می گیرد یکسان نیست. 
 

اسپیکر ویپ

اسپیکر ویپ یکی از اقلام اصلی در پیجینگ SIP است و دارای اشکال مختلفی است مثلا اسپیکر VoIP سقفی که برای نصب در سقف مناسب است. این اسپیکر دارای بدنه پلاستیکی است و در توان های 5 تا 30 وات تولید می شود. بلندگوی SIP سقفی در دو نوع روکار و توکار تولید می شود. اسپیکر ویپ دیواری از دیگر بلندگو های SIP است که برای نصب در روی دیوار و ستون به کار گرفته می شود. اسپیکر VoIP دیواری از جنس بدنه چوب یا MDF برای فضاهای داخلی و بدنه فلزی برای صنعت، بیمارستان و مدارس مورد استفاده قرار می گیرد. بلندگوی SIP بعدی که عمدتا در کارگاه ها و کارخانه ها و فضاهای باز مورد استفاده قرار می گیرد اسپیکر ویپ شیپوری است که در توان های 10 تا 400 وات تولید می شود. اسپیکر VoIP شیپوری دارای نوع پلاستیکی و گالوانیزه است.

میکروفون IP

میکروفون پیجینگ IP از ابزار پیج و یا تماس در سیستم پیجینگ تحت شبکه به شمار می رود. ضروری است که در کنار اپراتور، منشی و یا مسئول پیجینگ بخواهیم از میکروفون IP استفاده کنیم. این میکروفون نیز مثل دیگر تجهیزات پیجینگ IP برای برقراری ارتباط از پروتکل SIP استفاده می کند. یک میله گردن غازی میکروفون را در ارتفاع بالاتر و در حالت انعطاف پذیری قرار می دهد تا کاربر بتواند جهت آن را به راحتی به سمت خود تنظیم نماید. میکروفون پیجینگ IP در دو مدل کیپد دار(کیبورد با قابلیت شماره گیر) و دکمه دار تولید می شود. میکروفون پیجینگ IP دکمه دار، 12 کلید شماره گیری دارد که تماس را در پیجینگ VoIP تسهیل و تسریع می کند. 

تلفن اضطراری تحت شبکه

 تلفن اضطراری تحت شبکه (IP Network Emergency Telephone) یک آی پی فون صنعتی با چهره ای فلزی است. این تلفن برای تماس در کارخانه ها، پتروشیمی ها، بیمارستان ها، زندان ها، سکو های نفت، کارگاه های فراوری مس، ریخته گری و صنایع دفاعی کاربرد دارد. آی پی فون صنعتی در ظاهر شبیه به تلفن های دکه ای قدیمی و در عملکرد شبیه آی پی فون های رومیزی است. از پروتکل SIP استفاده می کند و تنظیمات آن توسط وب انجام می شود. در پیجینگ تحت شبکه صنعتی استفاده از آی پی فون صنعتی امری مرسوم و ضروری است. تلفن اضطراری تحت شبکه را می توان در بزرگراه ها، تونل، پل ها، راه آهن و مترو به عنوان ابزاری برای تماس های اورژانسی مورد استفاده قرار داد.

اینترکام داخلی

اینترکام داخلی یا اینترکام IP ابزاری برای ایجاد تماس و برقراری ارتباط در شرایط اضطراری و کار های با ریسک بالا می باشد. اینترکام IP از چندین دکمه تماس فوری برای برقراری تماس با ایستگاه های دیگر، پلیس، اورژانس، واحد های تولید ، بخش های بیمارستانی و ورودی های حفاظتی و امنیتی استفاده می شود. مانند دیگر تجهیزات پیجینگ تحت شبکه از پروتکل SIP به منظور ایجاد تماس استفاده می کند. بدنه ای عمدتا فلزی از جنس ورق گالولنیزه با پوشش رنگ الکترواستاتیک برای محافظت از ضربه و خرابکاری دارد. دکمه های اینترکام داخلی استیل و ضد آب هستند و برای اتصال کابل های ورودی و خروجی از کوپلر های لاستیکی و پلاستیکی استفاده می کند.

سرور پیجینگ تحت شبکه

سرور پیجینگ تحت شبکه در اکثر اوقات در ذهن ما یک سرور کامپیوتری سخت افزاری است ولی در حقیقت یک نرم افزار پیجینگ است که می تواند روی هر سرو کامپیوتری که بتواند منابع لازم را در اختیار آن قرار دهد نصب و راه اندازی گردد. سرور پیجینگ برای برقراری تماس بین تجهیزات پیجینگ مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر ایجاد و کنترل تماس ها می توان برای پخش موزیک ، پیغام های از پیش ضبط شده و زمانبندی کردن آن ها از سرور پیجینگ تحت شبکه استفاده کرد. امکانات دیگری مثل پخش آنلاین رادیو و اتصال به مرکز تلفن ویپ از دیگر قابلیت های نرم افزار پیجینگ است. 

بروز شده توسط مدیر در تاریخ 25 فروردین 1403

چت با کارشناسان در واتس آپ