اولین سامانه شارژینگ و اکانتینگ آنلاین (OCS) شبکه های موبایل

توسط: نت استاک|آخرین به روز رسانی: 1398/02/10
به اشتراک گذاری در:

اولین سامانه شارژینگ و اکانتینگ آنلاین (OCS) شبکه های موبایل در ایران مورد بهره برداری قرار گرفت. شرکت دانش بنیان پارس پویش فن آور برای اولین بار در ایران سامانه شارژینگ و اکانتینگ آنلاین (On-line Charging System - OCS) برای سرویس LTE شرکت مبین نت را راه اندازی نمود. این سامانه با تطبیق کامل با استاندارد 3GPP و پشتیبانی کامل از رابط Diameter توانست در مدت نزدیک به ۳۰ روز (شامل نصب، راه اندازی، آنالیز نیازمندی ها، تطبیق نیازمندی ها، مهاجرت اطلاعات از سامانه پیشین به سامانه جدید، تست و تحویل) به طور کامل جایگزین سامانه شارژینگ شرکت انگلیسی سرلیون گردد. ویژگی های Multi-Balance Charging، Pre-Paid and Post-Paid Accounting و پشتیبانی از Rating-Group های متعدد این سامانه را قادر ساخت تا با حداکثر تطبیق با نیازمندی های اپراتور بزرگی مانند شرکت مبین نت جایگزین سامانه قبلی گردد. شرکت پارس پویش در سال حمایت از کالای ایرانی، این موفقیت بزرگ را مرهون اعتماد مدیریت محترم عامل شرکت مبین نت، جناب آقای مهندس ریاضی، مدیر محترم فناوری شرکت مبین نت، جناب آقای مهندس اعلای، تیم های فنی شاژینگ، شبکه و برنامه نویسی این شرکت و دانش،تخصص و تعهد نیروی های جوان و با استعداد خود می داند. این سامانه سومین پروژه موفقیت آمیز شرکت پارس پویش در کنار سامانه های اکانتینگ و شارژینگ پروژه های WiMAX و WiMO با شرکت مبین نت است.

مرجع :نت استاک

محدود کردن مدت زمان مکالمه در FreePBX

توسط: نت استاک|آخرین به روز رسانی: 1398/02/10
به اشتراک گذاری در:

یکی از سوالات متداول مشتریان سیستم های تلفنی، چگونگی ایجاد محدودیت بر روی زمان مکالمات بخصوص مکالمات با خطوط شهری می باشد؛ معمولا دلایل متعددی برای این کار وجود دارد که مهم ترین آن کنترل هزینه مکالمات است که برای سازمان ها اهمیت بالایی دارد.

در این مقاله به چگونگی اعمال محدودیت زمان مکالمه در سیستم تلفنی محبوب FreePBX می پردازیم.

اعمال محدودیت برای تماس های داخلی به داخلی

روش اول که به آن می پردازیم محدودیت های تک به تک یا به اصطلاح Per Extension روی داخلی های مورد نظر بوده تا فقط تماس های داخلی به داخلی یک سری از Extension های خاص را محدود کنیم.

برای شروع وارد محیط گرافیکی FreePBX شده و سپس مسیر زیر می شویم:

Applications >Extensions

سپس یکی از داخلی های مورد نظر را Edit کرده و وارد لبه Advanced می شویم .در بخش Extension Options، مانند تصویر زیر مقادیر فعلی را Override می کنیم:

در اینجا به صورت پیش فرض مقادیری برای Dial Options در نظر گرفته شده است. (در بخش سوم نحوه تغییر روی مقادیر پیش فرض سیستمی را توضیح خواهیم داد).

پس از زدن تیک Override یک option جدید به لیست قبلی اضافه کرده و تغییرات را ذخیره نمایید. مانند تصویر زیر:

نکته: برای اعمال محدودیت زمانی در استریسک از آپشن (L) استفاده می شود، حالت کلی این آپشن به صورت زیر می باشد:

L(x)

که در اینجا (x) مقدار زمان محدودیت برحسب میلی ثانیه می باشد.

در تصویر بالا از آپشن (L(600000 استفاده شده که محدودیت ۶۰۰ هزار میلی ثانیه یا همان ۶۰۰ ثانیه و برابر با ۱۰ دقیقه، برای مکالمات داخلی به داخلی که در آن شروع کننده تماس همین داخلی می باشد، اعمال شده است.

اعمال محدودیت روی تماس های داخلی به خارجی بر حسب Trunk

در بخش قبل اعمال محدویت بر روی تماس های داخلی به داخلی توضیح داده شد. حال برای تماس های داخلی به خارجی بر حسب Trunk ابتدا وارد محیط گرافیکی FreePBX شده و به مسیر زیر می رویم:

Connectivity >Trunks

سپس یکی از ترانک های مورد نظر را Edit می کنیم:

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می شود در این بخش هم به صورت پیشرض گزینه System انتخاب شده است و در داخل کادر از آپشن های سیستمی پیش فرض استفاده شده است.

در اینجا با فعال کردن گزینه Override می توان آپشن مربوطه را اضافه کرد:

با این کار تماس هایی که از طریق این ترانک به صورت خروجی گرفته می شوند نیز محدودیت مکالمه روی آن ها اعمال خواهد شد.

اعمال محدودیت به صورت General

آخرین روش که در این مقاله توضیح داده خواهد شد روش تغییر روی پیش فرض های سیستمی Dial Options می باشد که مستقیما روی تمامی داخلی ها اعمال خواهد شد.

برای این کار ابتدا وارد محیط گرافیکی FreePBX شده و به مسیر زیر می رویم:

Settings >Advanced Settings

داخل صفحه بخش Dialplan and Operational را پیدا می کنیم:

همانطور که داخل تصویر بالا مشاهده می شود:

Asterisk Dial Options: برای تماس های داخلی

Asterisk Outbound Trunk Dial Options: برای تماس های خارجی از طریق ترانک می باشند که در دو بخش قبلی به عنوان مقادیر پیش فرض آن ها را مشاهده کردیم و تغییر دادیم.

حال برای اینکه این مقادیر به صورت کلی برای تمامی داخلی ها و ترانک ها ثبت شود در این بخش مانند تصویر زیر تغییرات را اعمال می کنیم:

پس از Submit و ریلود تنظیمات ذخیره شده و اعمال می گردد.

 

 

مرجع مقاله : نت استاک

IP-Phone ها تلفن های تحت شبکه ویپ

توسط: نغمه ایزدی مطلق|آخرین به روز رسانی: 1398/02/10
به اشتراک گذاری در:

وجود سیستم های مخابراتی و ارتباطی در سرتا سر جهان فواصل بسیار زیادی از ارتباطات را در بستر گسترده IP(Internal Protocol) را گسترش داده است . امروزه IP-Base بودن سیستم ها امکان ارتباطات گسترده را تنها با استفاده از استاندارد IP ایجاد کرده است.

در بستر مخابرات استفاده از استاندارد IP امکان انتقال هم زمان صدا و تصویر و داده راه فراهم کرده است و تنها با تهییه یک IP-Phone یا تلفن تحت شبکه کاربران میتوانند صدا و تصویر را با کیفیت ها بسیار بالا (HD) در بستر اینترنت منتقل کنند.

IP-Phone ها به دلیل ارسال و دریافت ارسال و دریافت سیگنال دیجیتال در بستر IP بالاترین کیفیت صدا و تصویر را ارائه میدهد .

امکانات تلفن های تحت شبکه با تلفن های معمولی (PSTN) قابل قیاس نیست ، ویژگی های نرم افزاری و سخت افزاری بسیار گسترده تری توسط IP-Phone ها ارائه شده است که میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دفترچه تلفن هوشمند Contact
 • لیست سیاه Block list
 • پاسخ گویی هم زمان به چندین شماره داخلی با یک IP-Phone
 • پخش موزیک انتظار
 • ایجاد کنفرانس صوتی Call Conference
 • ارسال تماس Call Transfer
 • انتقال تماس Call forward
 • امکان پاسخگویی خودکار
 • تماس مجدد Call Back
 • مدیریت تنظیمات از طریق پنل تحت Web
 • بکار گیری از آن د راستای سیستم Paging و intercom
 • امکان داشتن داخلی های متعدد
 • گزارشات تلفنی
 • امکان تامین برق از طریق کابل شبکه
 • رمز گزاری مکالمات صوتی   

مرجع مقاله:نت استاک 

۱۰ استارتاپ برتر حوزه فین‌تک در جهان در سال ۲۰۱۹ میلادی را بشناسید

توسط: نت استاک|آخرین به روز رسانی: 1398/02/13
به اشتراک گذاری در:

به گزارش فابانیوز به نقل از بیزینس اینسایدر، تامین مالی صنعت فین‌تک، هم‌اکنون در جهان به سطوح جدیدی در سال ۲۰۱۸ میلادی رسیده است و آمار مربوط به ۳ ماهه آخر سال گذشته میلادی نشان می‌دهد که تامین مالی کلی این صنعت به ۳۲.۶ میلیارد دلار رسیده است.

برخی از مناطق جدید، از جمله آمریکای جنوبی و آفریقا در حال ضهور در این صحنه هستند و برخی از شرکت‌های فین‌تک، شامل تعدادی از فعالان عرصه فناوری‌های بیمه وارد بازارهای جدیدی شده‌اند تا از رقابت‌های تنگاتنگ موجود در عرصه خود فرار کنند.

اکنون این فین‌تک‌ها به جریان اصلی این صنعت تبدیل شده‌اند، تمرکز بعدی افزایش ستاره‌ها در این صنعت است. برای رسیدن به این هدف، نگاهی داریم به برترین شرکت‌های فین‌تک جهان که در سال ۲۰۱۹ شاهد آنها خواهیم بود.

کوکونات

کوکونات نام یکی از برترین شرکت‌های فین تک در جهان است که ارزشی بالغ بر ۲.۵ میلیارد دلار در بردارد. این فین‌تک بریتانیایی در زمینه حسابداری و پلتفرم حسابداری برای کسب وکارهای کوچک و متوسط فعالیت می‌کند.

چرا این فین‌تک در سال ۲۰۱۹ پیشتاز خواهد بود؟ هفته آینده، کوکونات نخستین سرویس خدمات اشتراکی خود را راه اندازی خواهد کرد. این سرویس قادر خواهد بود که فاکتورهای نامحدود و همچنین گزارش‌های مالیاتی پایان سال را تنها با هزینه ۶ دلار در ماه تدوین و جمع‌بندی کند. این سرویس گزینه بسیار جذابی برای کسب و کارهای کوچک و متوسط خواهد بود که به طور معمولی زمان زیادی برای انجام این حسابرسی‌ها ندارند.

برکس

برکس با ارزش ۲۸۲ میلیون دلار یکی دیگر از فین‌تک‌ها مهم در سال ۲۰۱۹ میلادی خواهد بود. برکس یک فین‌تک در آمریکا است که ارائه دهنده کارت‌های اعتباری در حوزه ارائه خدمات به استارتاپ‌ها به شمار می‌رود.

چرا این فین‌تک در سال ۲۰۱۹ پیشتاز خواهد بود؟ این استارتاپ در سال ۲۰۱۸ عنوان یونیکورنی یا تک شاخی را تنها چندماه پس از آنکه نخستین محصول خود را راه‌اندازی کرد، کسب کرد. اکنون، پس از دریافت تامین مالی بدهی به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار، برکس به دنبال آن است که کسب وکارهای بزرگتری را در حوزه خود هدف قرار دهد و مشتریان جدیدی را جذب کند و شرکت را به سطح جدیدی برساند.

ترولیر

این استارتاپ حوزه فین‌تک با ارزش ۱۱.۸ میلیون دلار از جمله برترین استارتاپ‌ها در سال ۲۰۱۹ به شمار خواهد رفت. این شرکت در بریتانیا فعالیت می‌کند و خدمات مالی را با استفاده از APIs ها به شرکت‌ها ارائه می‌دهد و به آنها کمک می‌کند تا اغلب قوانین از جمله بانکداری باز را اجرایی کنند.

چرا این فین‌تک در سال ۲۰۱۹ پیشتاز خواهد بود؟ ترولیر اخیرا با شرکت Plum با هدف اجرایی کردن بانکداری باز و همچنین توسعه APIs های آن به آلمان وارد همکاری شده است.

رایزین

این استارتاپ به ارزش ۱۷۸ میلیون دلار، یک شرکت سرمایه‌گذار در آلمان است.

چرا این فین‌تک در سال ۲۰۱۹ پیشتاز خواهد بود؟ رایزین پس از افزایش ارزش ۱۱۴ میلیون دلاری که در ژانویه گذشته تجربه کرد به یک استارتاپ یونیکورن تبدیل شد و از آن زمان یک همکاری را با کامرزبانک و کلیراسکور آغاز کرد. علاوه بر آن، این استارتاپ همکاری با استارلینگ بانک را در سال ۲۰۱۸ برای راه اندازی حساب‌های بانکی در انگلیس آغاز کرد.

آنوراک

این استارتاپ با ارزش ۱۱.۷ میلیون دلار، یک استارتاپ حوزه بیمه در بریتانیا فعالیت می‌کند و به ارائه خدمات در زمینه مشاوره در زمینه بیمه عمر فعالیت می‌کند.

چرا این فین‌تک در سال ۲۰۱۹ پیشتاز خواهد بود؟ این فین‌تک اوایل سال جاری میلادی از آزمایشگاه خلاقیت فین‌تک فارغ التحصیل شد و در بازار استارلینگ و یولتز حضور دارد، جایی که قادر خواهد بود تعاملات بیشتری داشته باشد.

صوفی

صوفی با ۲ میلیارد دلار ارزش، یک استارتاپ در آمریکا در حوزه مدیریت مالی شخصی است.

چرا این فین‌تک در سال ۲۰۱۹ پیشتاز خواهد بود؟ در حالی که این شرکت پیشتر در زمینه وام‌دهی از جمله ارائه وام دانش‌آموزی، متمرکز بود، در سال ۲۰۱۹ چند گام قابل توجه در زمینه مدیریت ثروت انجام داد و سامانه رایگان ETFs  و سرمایه‌گذاری محصولات را ارائه کرد.

لندینگس اکسپرس

این استارتاپ با ارزشی در حدود ۲.۷ میلیون دلار در آمریکا به ارائه خدمت می‌پردازد و یک استارتاپ در حوزه پلت فرم وام محسوب می‌شود که بر کسب وکارهای کوچک و متوسط متمرکز شده است و به آنها با ارائه مشاوره کمک می‌کند که به منابع تامین مالی بیشتری دسترسی پیدا کنند.

چرا این فین‌تک در سال ۲۰۱۹ پیشتاز خواهد بود؟ کسب وکارهای کوچک و متوسط در سطح جهانی در حال دریافت خدمات هستند و زمانی که تعدادی از وام دهندگان تا حد زیادی افزایش پیدا کند که باعث افزایش سرمایه در دسترس شود، بسیاری از کسب وکارهای مبتندی نیازمند راهنمایی خواهند بود تا بتوانند به منابع مالی دسترسی پیدا کنند.

ولت بانک

ولت بانک با ۴۵ میلیون دلار ارزش، یک بانک مجازی در استرالیا است.

چرا این فین‌تک در سال ۲۰۱۹ پیشتاز خواهد بود؟ در ژانویه، ولت، به نخستین بانک مجازی مجوز دار در استرالیا تبدیل شد. این بانک در نظر دارد که در سال ۲۰۲۰ کسب‌وکارهای کوچک و متوسط را وارد حوزه بانکداری کند.

باوتای

این استارتاپ به ارزش ۳۰ میلیون دلار، یک استارتاپ واقع در هنگ کنگ است که به مشتریانش بیمه عمر ارائه می‌دهد.

چرا این فین‌تک در سال ۲۰۱۹ پیشتاز خواهد بود؟  در دسامبر سال ۲۰۱۸ میلادی، باوتای به نخستین اینشورتک در هنگ کنگ تبدیل شد که مجوز ارائه خدمات آنلاین بیمه را از نهاد بیمه این کشور دریافت کرد. بیش از ۸۰ درصد از مشتریان این استارتاپ تمایل دارند که از کانال‌های دیجیتال با ارائه دهندگان بیمه در ارتباط باشند، موضوعی که نشان می‌دهد آینده کاری این استارتاپ بسیار روشن است.

وی فاکس

وی فاکس به ارزش ۱۵۸.۵ میلیون دلار، یک استارتاپ فعال در آلمان است که شرکت‌های بیمه را به واسطه‌گران این حوزه متصل می‌کند.

چرا این فین‌تک در سال ۲۰۱۹ پیشتاز خواهد بود؟ ارزش این استارتاپ حوزه فین‌تک و بیمه در مارس سال ۲۰۱۹ میلادی در همکاری با گروه SBI و راه‌اندازی خدمات خود در آسیا به ۱۲۵ میلیون دلار افزایش پیدا کرد. این استارتاپ در حوزه ارتباط میان کسب و کارها فعالیت می‌کند.

منبع خبر: نت استاک

سرویس SIP TRUNK چیست؟

توسط: نت استاک|آخرین به روز رسانی: 1398/02/14
به اشتراک گذاری در:

تا چند سال پیش سرویسی توسط مخابرات ارائه می شد که به آن E1 ویا PRI گفته می شد در واقع این خطوط با استفاده از یک زوج سیم مسی قادر به انتقال ۳۰ خط تلفن بودند این سرویس بسیار باکیفیت بود و شماره های ۵ رقمی برای خطوط یک طرفه ( فقط قابلیت تماس از بیرون) و شماره های هشت رقمی برای (۵ رقم بعلاوه ۳ صفر) برای خطوط دوطرفه روی آنها ارائه می شد.

یکی از مشکلات این سرویس هزینه بالای تجهیزات سمت کاربر بود به شکلی که برای اتصال خطوط PRI به مرکز تماس VOIP شما نیاز به یک مودم و یک گیتوی PRI داشتید .

با عمومی تر شدن سیستم های تلفنی مبتنی بر VOIP این سرویس حداقل دیگر در تهران ارائه نمی شود و جای خود را به سرویس SIP Trunk داده است ، سرویس SIP Trunk بسار مقرون به سرفته می باشد.

در واقع مخابرات با راه اندازی یک شبکه data این امکان را به شما می دهد که  از سرور تلفنی خود یک ترانک به مخابرات بزنید . و تماسهای خود را از طریق آن دریافت و ارسال کنید.

برای راه اندازی SIP TRUNK به چه ملزوماتی نیاز داریم

بعد از انجام کار های اداری مخابرات به شما ۳ عدد IP اختصاص می دهد ، برای راه اندازی این خطوط شما نیاز به این سه عدد IP بعلاوه یک مودم G.biz دارید. همچنین نیاز به یک کارت شبکه دیگر روی سرور خود دارید.

هر چند می توان بدون کارت شبکه اضافی اتصال SIP Trunk را برقرار کرد ولی به دلیل عبور ترافیک  Brodcast های داخلی از شبکه تلفنی مخابرات ممکن است باعث کاهش کیفیت تماس ها شود. با توجه به ناچیز بودن قیمت کارت شبکه استفاده از آن توصیه می شود.

تنظیمات شبکه در اتصال SIP TRUNK

همانطور که گفتیم برای اتصال SIP Trunk ابتدا باید یک کارت شبکه به سیستم اضافه کنیم. و آن را به مودم G.biz متصل کنیم

در این مرحله شما سه IP از مخابرات دریافت کرده اید که یکی را باید روی سیستم خود تنظیم کنید یکی را هم به عنوان Gatway استفاده کنید و دیگری هم مربوط به سرویس دهنده مخابرات می باشد

به عنوان مثال این سه IP به ما داده شده است

۱-  ۱۰٫۱۹۲٫۳۸٫۱۳۷/۳۰

۲-   ۱۰٫۱۹۲٫۳۸٫۱۳۸/۳۰

۳-  ۱۰٫۱۰۶٫۳۰٫۲۳

واضح است که دو IP اول مربوط به سیستم شما و Gateway می باشد و IP سوم مربوط به سرویس دهنده مخابرات ، معمولا IP کوچکتر را Gateway در نظر می گیرند.

طبق آموزش های قبلی IP را روی کارت شبکه تنظیم کنید در صورتی  که کارت شبکه دیگرتان Gateway ندارد می توانید Gateway را هم ست کنید ولی معمولا کارت شبکه اول دارای Gateway می باشد و امکان اضافه کردن Gateway به کارت شبکه دوم وجود ندارد.

برای همین منظور کافی است یک Route به سیستم اضافه کنید

برای اینکار فایل etc/sysconfig/network-scripts/NIC  را توسط یک ویرایشگر متن ویرایش کنید (در صورتی که آشنایی به سیستم عامل لینوکس ندارید بهتر است از برنامه winscp استفاده کنید) در این مسیر منظور از NIC  نام کارت شبکه دوم شماست

این خط را به فایل مذکور اضافه کنید
۱۰٫۱۰۶٫۲۰٫۲۳ via 10.192.38.137 dev NIC

در این خط هم به جای NIC باید نام کارت شبکه خود را قرار دهید

بعد از انجام این کار کافی است سرویس شبکه را مجددا راه اندازی کنید . برای اینکار می توانید از دستور زیر استفاده کنید
service network restart

با انجام این کار ها شما باید بتوانید از سرور ایزابل خود IP سرور مخابرات را ping  کنید.

تنظیمات ترانک برای اتصال به SIP TRUNK مخابرات

یک ترانک از نوع SIP می سازیم. در قسمت Trunk name یک نام دلخواه وارد می کنیم

به بخش Outgoing Setting می رویم

در این بخش هم یک Trunk name وجود دارد . یک نام دلخواه برای ترانک انتخاب می کنیم توجه داشته باشید نام اصلی ترانک نامی است که در Outgoing Setting وارد می کنید.

قسمت peer details  را با استفاده از کد زیر پر می کنید.

host=10.106.30.23
type=friend
qualify=yes
insecure=very

با تنظیمات دیگر کاری نداریم و روی Submit Change  کلیک می کنیم و سپس Applay می کنیم

sip trunk مخابرات

در صورتی که همه ی موارد بالا را به درستd انجام داده باشید SIP ترانک شما باید رجیستر شده باشد برای اطمینان از این منظور به منوی PBX و سپس Tools و سپس Asterisk CLI می رویم و دستور زیر را اجرا می کنیم

sip show peers

در لیست نمایش داده شده به دنبال نام ترانک خود می گردیم در قسمت وضعیت باید عبارت OK  درج شده باشد

سیپ ترانک مخابرات

در صورتی که Sip Trunk شما رجیستر نشده بود موارد بالا را یک باره دیگر چک کنید در صورت اطمینان از صحت تنظیمات به پشتیبانی مخابرات تماس بگیرید

مرجع مقاله: نت استاک

 

Sip پروتکل شروع جلسات

توسط: نغمه ایزدی مطلق|آخرین به روز رسانی: 1398/02/14
به اشتراک گذاری در:

Sip یا به عبارتی session initiation protocol استانداردی است که توسط IETF (سازمان مهندسی اینترنت) ثبت شده است ، Sip پروتکل سیگنالینگ به منظور برقراری تماس و کنفرانس در بستر شبکه های IP است، که یک جلسه شامل چندین نوع داده از جمله صوتی ، تصویری ، و انواع فرمت­ها را مدیریت می­کند. Sip بستر شروع ، اصلاح ، و پایان جلسه را برای یک یا چند کاربر فراهم می­کند ، این ارتباط میتواند شامل انواع تماس های تلفنی ، اینترنتی و کنفرانس­های ویدئویی در بستر شبکه باشد.

استفاده از این پروتکل به ویژه در بستر Voip بمنظور مکاالمات صوتی به قدری پیشرفت داشته که به عنوان پروتکل سیگنالینگ در IMS (بستر سیگنالینگ نسل های آینده شبکه) در نظر گرفته شده است.پس به عبارتی Sip یک پروتکل با هدف ایجاد ارتباطات قدرتمند و کار آمد برای ارسال چند رسانه ای به چند کاربر ارائه شده است.

Sip با ارائه یک تجربه ارتباطی غنی جزء مهمی از اینترنت تلفنی است و مزایای واقعی Voip را در اختیار شما قرار میدهد که اصلی ترین مزیت آن کاهش هزینه ارتباط است. اطلاعات صوتی قبل از اینکه از طریق اینترنت ارسال شوند باید توسط پروتکل Sip کد شوند، Sip به طور کلی مشابه دیگر پروتکل های معمول مثل http کار میکند.

 

SIP Voice Over IP( Voip )

بسیاری از سرویس دهندگان بستر Voip از خدمات Sip استفاده میکنند ، تکنولوژی Voip  یک تکنولوژی در حال رشد در سر تا سر جهان است که بسیاری از شرکت ها و سازمان ها از  خدمات SIP Trunk  به منظور بهبود شبکه ارتباطی خود استفاده میکنند، Sip یکی از قوی ترین ستون های سیستم تلفنی ویپ است .

Voip به منظور برقراری ارتباط یا دریافت تماس از طریق شبکه اینترنت یا سایر شبکه های داخلی استفاده میشود ، پروتکل Sip کاربردی فعال برای ایجاد، اصلاح و یا پایان دادن به جلسات ارتباطی مانند تماس Voip را دارد. Voipاولین تماس های صوتی را ارسال میکند اما Sipمیتواند از طریق تمام رسانه ها از جمله صوتی و تصویری ارتباط بر قرار کند. یکی از مزیت های اصلی Sip در VoIP این است که قدرت برقراری ارتباط هوشمندانه با دیگر پروتکل ها را دارد، همچنین به منظور پاسخگویی به نیازهای کاربران انعطاف پذیر خواهد بود.

مرجع مقاله: نت استاک

سرقت ۵ میلیون دلاری از کیف پول‌های الکترونیکی

توسط: نغمه ایزدی مطلق|آخرین به روز رسانی: 1398/02/14
به اشتراک گذاری در:

یک حمله علیه کیف پول‌های الکترونیکی بیت‌کوین در جریان است که در حال گسترده‌تر شدن و قوی‌تر شدن است. هکرها اکنون تمامی زیرساخت تبادل را با یک بات‌نت ۱۵۲.۰۰۰ تایی از کاربران قربانی هدف گرفته‌اند که میزان پول سرقت شده را به ۴.۶ میلیون دلار رسانده است.

کیف پول الکترونیکی Electrum از ماه دسامبر سال گذشته میلادی با یک حمله سایبری روبرو شده است. یک تیم هکری با سو‌استفاده از ضعف در زیرساخت این کیف پول الکترونیکی کاربران آن را فریب داده تا نسخه آلوده این کیف پول را نصب نمایند.

به طور خلاصه مهاجمان تعدادی سرور آلوده را به شبکه سرور‌هایی از Electrum اضافه نموده‌اند که برای ارسال پیام خطا در برنامه‌های قانونی کیف پول اکلتروم طراحی شده‌اند. هکرها با ارسال پیام‌های جعلی کاربران را تشویق به نصب نسخه آلوده این کیف پول الکترونیکی از یک مخزن غیررسمی گیت‌هاب نموده‌اند.

این حمله فیشینگ به مهاجمان اجازه سرقت محتوای کیف پول‌ها را داده و کنترل کامل سیستم‌های قربانی را به دست آن‌ها می‌سپارد. هکرها از این طریق ۲۵۰ بیت‌کوین از قربانیان خود سرقت نموده‌اند.

برای مقابله با این حمله، توسعه‌دهندگان الکتروم با روشی دقیقا مشابه روش هکرها تلاش نمودند که کاربران را ترغیب به نصب نسخه رسمی این کیف پول نمایند.

البته هکرها هم بیکار ننشستند و برای مقابله با این کار توسعه‌دهندگان، شروع به حمله DDoS به سرور‌های قانونی نمودند تا کاربران به صورت خودکار به نقاط آلوده متصل شوند.

بر اساس گزارش تیم امنیتی Malwarebytes تعداد ماشین‌های آلوده که برنامه سمت کاربر آلوده را نصب نموده‌اند و به صورت ناخواسته در حمله منع دسترسی نیز شرکت داشته‌اند به 152.000 دستگاه می‌رسد که این تعداد به ۱۰۰.۰۰۰ در هفته گذشته رسیده است.

مهاجمان پشت این بات‌نت بدافزاری که ElectrumDoSMiner نام گرفته است، با استفاده از کیت اکسپلویت RIG، SmokeLoader و یک بارگذار جدید با نام BeamWinHTTP  اقدام به توسعه بات‌نت می‌نماید. بر اساس بررسی کارشناسان، بیشترین تعداد بات‌های تسخیر شده در مناطق آسیای مرکزی، برزیل و پرو قرار دارد.

با توجه به اینکه نسخه جدید این کیف پول الکترونیکی دیگر به حملات فیشینگ آسیب‌پذیر نیست، به کاربران این کیف پول الکترونیکی توصیه می‌شود آخرین نسخه رسمی این کیف پول را از سایت رسمی این شرکت دانلود نموده و نصب نمایند.

همچنین به کاربران این کیف پول توصیه می‌شود که اتصال خودکار را غیرفعال نموده و سرور را به صورت دستی انتخاب نمایند تا از حملات DDoS در امان باشند.

منبع خبر: نت استاک

در کنفرانس توسعه دهندگان گوگل چه خواهد گذشت

توسط: نت استاک|آخرین به روز رسانی: 1398/02/16
به اشتراک گذاری در:

به گزارش فابانیوز، این کنفرانس جایی است که معمولا گوگل روزآمدسازی‌ها و محصولات تازه‌اش را معرفی می‌کند و به این ترتیب، همه خواهند دانست که در آینده از آندروید، دستیار صوتی گوگل اسیستنت و سایر خدمات و اپ‌های این غول فناوری چه انتظاراتی باید داشته باشند.

امسال البته از پیش مشخص شده که گوگل در این رویداد از دو گوشی هوشمند پیکسل رونمایی خواهد کرد که جزو میان‌رده‌ها قرار می‌گیرند. اما علاوه بر این، توسعه هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی هم می‌توانند در میان اخبار داغی باشند که از این رویداد بیرون می‌آید. در ادامه به 7 خبری می‌پردازیم که احتمال می‌رود در جریان رویداد Google I/O اعلام شود.  

 گوشی‌های هوشمند PIXEL 3A و 3A XL

تا همین الان، اطلاعات زیادی درباره گوشی‌های جدید سری پیکسل درز کرده و تقریبا دیگر کسی نیست که نداند گوگل قرار است دو گوشی میان‌رده از این سری به بازار معرفی کند: گوشی PIXEL 3A که یک گوشی 399 دلاری است و گوشی PIXEL 3A XL که نمایشگری 6 اینچی دارد و 479 دلار قیمت خواهد داشت.

انتظار می‌رود که هر دو این گوشی‌ها با توجه به قیمت کمترشان، دوربینی با کیفیت و قدرت پیکسل 3 داشته باشند. در واقع گوگل با اعمال تغییراتی همچون استفاده از پردازشگر ضعیف‌تر، تغییر در طراحی و جایگزینی پلاستیک به جای شیشه در قاب گوشی و حذف شارژر بی‌سیم، از هزینه‌های این گوشی‌ها کاسته؛ اما نکته جالب اینکه جک هدفون دوباره به این گوشی‌ها برگشته است.

قیمت گذاری این گوشی‌ها، تهاجمی‌ترین شیوه بازاریابی گوشی‌های گوگل در طول سال‌های اخیر محسوب می‌شود. هر دو این گوشی‌ها با سه سال نرم‌افزار و روزآمدسازی امنیتی رایگان عرضه می‌شوند.

Nest Hub Max


گوگل پیش‌تر فاش کرده بود که یک نمایشگر هوشمند همچون Home Hub با برند نست عرضه خواهد کرد.

این محصول که Nest Hub Max نام دارد، مجهز به نمایشگر 10 اینچی، دوربین نست و بلندگوهای استریو خواهد بود. اطلاعات تکمیلی چندانی درباره این محصول ارایه نشده و فقط می‌دانیم که این تمرکز آن روی دستیار صوتی گوگل است. قیمت این نمایشگر هوشمند هم مشخص نیست اما برای مقایسه، دستگاه 7 اینچی home hub به قیمت 150 دلار به فروش می‌رسد و می‌توان انتظار داشت این محصول نست قیمت بالاتری داشته باشد.

با توجه به داشتن دوربین داخلی، می‌توان انتظار داشت که محصول جدید برند نست با برخی قابلیت‌های امنیت خانگی عرضه شود که هوم‌هاب از آن بی‌بهره بود.

توضیحات بیشتر درباره Android Q

تا کنون چند نسخه بتا در توسعه اندروید کیو منتشر شده اما مطمئنا گوگل بخشی از رونمایی‌های بزرگ‌تر را برای رویداد آی‌او کنار گذاشته است.

گفته می‌شود که نسخه بعدی اندروید دارای کنترل‌های انعطاف پذیرتر در زمینه حریم خصوصی شامل امکان محدود کردن دسترسی اپ‌ها به موقعیت مکانی کاربر خواهد بود. حالت تاریک، زمینه‌های رنگی و منوی اشتراک‌گذاری با امکانات متنوع‌تر و واکنش‌گراتر را می‌توان در این نسخه از اندروید انتظار کشید و آن طور که گفته می‌شود، اندروید کیو زمینه را برای گوشی‌های تاشوی آینده فراهم می‌کند.

همچنین به نظر می‌رسد که گوگل درکار روی ارایه یک حالت دسکتاپ، مشابه DeX سامسونگ است که از طریق آن، می‌توان گوشی را به یک نمایشگر خارجی متصل کرد.
 
توضیحات بیشتر درباره استادیا

گوگل حدود یک ماه پیش از سرویس ابری گیمینگ خود با نام Stadia رونمایی کرد. آنچه می‌دانیم این است که این سرویس همین امسال عرضه خواهد شد، اما گوگل اطلاعات مهمی از جمله قیمت اشتراک سرویس را هنوز اعلام نکرده است. احتمال دارد که در رویداد I/O پیش‌نمایش دیگری از Stadia به همراه اطلاعات تکمیلی آن ببینیم. البته این احتمال هم وجود دارد که گوگل برای ارایه این اطلاعات تا زمان برپایی رویداد E3 منتظرمان بگذارد.
 
تازه‌های گوگل اسیستنت

گوگل هر سال بخش عمده‌ای از وقت رویدادش را به نمایش بهبود‌ها و تازه‌های دستیار صوتی‌اش اختصاص می‌دهد تا نشان دهد که این محصول هوشمندتر و کارآمدتر از الکسای آمازون است. امسال هم پیش‌بینی می‌شود درباره قابلیت‌های این دستیار صوتی بیشتر بشنویم و البته درباره گوگل لنز هم صحبت خواهد شد که دوربین گوشی‌های اندرویدی را به یک ابزار دید کامپیوتری قدرتمند تبدیل می‌کند.

قابلیت‌های تازه Google photos

سرویس photos برای بسیاری ابزار اصلی مدیریت تصاویر است و گوگل معمولا در این رویداد به معرفی قابلیت‌های جدیدی برای آن می‌پردازد. پس امسال هم منتظر تازه‌های google photos هستیم.

Wear Os و Andriod TV

گوگل اخیرا برای اعلام تازه‌های Wear OS منتظر رویداد I/O نمی‌ماند. این پلتفرم ابزارهای پوشیدنی مجهز به ویجت‌های جدیدی شده که به آنها Tiles می‌گویند و امکان مشاهده ساده‌تر پیش‌بینی‌های آب و هوا، قرارهای آینده و تیتر اخبار را فراهم می‌کند. اما از آنجا که گوگل قبلا این موارد را اعلام کرده، احتمال می‌رود که در این رویداد زیاد از Wear OS نشنویم. از سوی دیگر به نظر نمی‌رسد که گوگل امسال برنامه‌ای برای ایجاد تغییرات مهم و اساس در اندروید تی وی داشته باشد.

مترجم : ایمان بیک

منبع خبر: نت استاک

تنظیمات Elastix جهت استفاده از سرویس SIP Trunk مخابرات

توسط: نت استاک|آخرین به روز رسانی: 1398/02/16
به اشتراک گذاری در:

شرکت مخابرات ایران در زمان خریداری این سرویس به شما سه عدد آی پی تحویل خواهد داد. همچنین کاربر موظف است که یک مودم G.shDSL.Bis خریداری کند. واضح است که دستگاه های تلفن نیز می بایست از پروتکل SIP و IP پشتیبانی نمایند. همچنین بر روی خط تلفنی که سرویس قرار است از طریق آن عرضه شود نبایستی هیچ سرویس ADSL یا G.SHDSL دیگری وجود داشته باشد.

قبل از اینکه به توضیح تنظیمات ترانک در نرم افزار IP PBX الستیکس نسخه 4 بپردازیم ، بایستی به آیتم های زیر توجه نمایید.

 • سه عدد آی پی ارائه شده ، شامل یک عدد IP جهت سرور Elastix ، یک عدد آی پی جهت Gateway و IP سوم نیز مربوط به SBC می باشدکه ترانک از طریق آن برقرار می شود.
 • تنظیمات مودم SHDSL بایستی از مخابرات استعلام شود و یا اینکه توسط کارشناس مخابرات کانفیگ شود و برای هر دستگاه مودم متفاوت است.

تنظیمات Elastix 4 جهت ایجاد ترانک سیپ مخابرات

در ابتدا دو کارت شبکه مجزا برای Elastix محیا نمایید. اگر Elastix شما به صورت سرور مجازی می باشد کافی ست ، یک عدد کارت شبکه مجازی به آن اضافه کنید.

وارد محیط وب تنظیمات Elastix شوید. از منوی System زیر منوی Network و سپس Network Parameters را انتخاب نمایید.

SIP Trunk Mokhaberat - Elastix - 1در این قسمت بر روی یکی از کارت های شبکه ، آی پی از محدوده شبکه داخلی تنظیم گردیده است. اگر DHCP نداشته باشید ، کارت شبکه دوم بدون آی پی خواهد بود. بر نام کارت شبکه دوم کلیک نمایید. Interface Type را در حالت Static قرار دهید. IP ای را که مخابرات جهت سرور به شما داده بود در این قسمت تنظیم نمایید. در قسمت Network Mask نیز Subnet ارائه شده توسط مخابرات را وارد نمایید. برای مثال اگر ساب نت /30  اعلام شده است 255.255.255.252  را در قسمت Subnet بنویسید.

در قسمت Edit Network Parameters آی پی مربوط به Gateway را تنظیم نمایید.

SIP Trunk Mokhaberat - Elastix - 2جهت تست ارتباط با SBC ، آی پی آن را از سرور Elastix پینگ کنید. اگر پینگ ، Reply ندارد از صحت تنظیمات آی پی اطمینان حاصل نمایید.

اکنون جهت ایجاد ترانک از منوی PBX زیر منوی PBX Configuration و سپس Trunksرا انتخاب کنید. بر روی Add SIP Trunk کلیک نمایید. نام ترانک را به دلخواه انتخاب کنید. در قسمت Outgoing Settings در فیلد PEER Details اطلاعات زیر را وارد نمایید :

Host=*.*.*.*

Type=peer

Insecure=yes

Context=from-trunk

Qualify=yes

Dtmfmode=inband

به جای ستاره ، آی پی SBC را قرار دهید.

SIP Trunk Mokhaberat - Elastix - 3بر روی Submit Changes و سپس Apply Config کلیک کنید.

ترانک ایجاد گردیده است. در این مرحله نیاز به یک Inbound Routes جهت هدایت تماس های ورودی و یک Outbound Routes جهت هدایت تماس های خروجی می باشد.

ایجاد Inbound Routes

در قسمت PBX Configurations از منوی سمت چپ Inbound Routes را انتخاب نمایید. توضیحات دلخواه را در فیلد Description بنویسید. فیلد DID Number را خالی رها کنید. این بدان معناست که کلیه DID ها به این مسیر ورودی هدایت می گردند.

SIP Trunk Mokhaberat - Elastix - 4در قسمت Set Destination مقصد تماس های ورودی را انتخاب کنید. مقصد مورد نظر می تواند یک داخلی یا IVR ای که از قبل ایجاد شده است باشد. در این صورت تماس های ورودی به ترانک مخابرات  مستقیم به مقصدی که در اینجا تعریف می شود هدایت خواهد شد.

SIP Trunk Mokhaberat - Elastix - 6در صورتی که تا اینجا پیکربندی به درستی صورت پذیرفته باشد خواهید توانست از تلفن های خارج از سازمان با شماره SIP Trunk خود تماس بگیرید. این تماس به مقصد تعیین شده هدایت خواهد شد.

ایجاد Outbound Routes

در قسمت PBX Configurations از منوی سمت چپ Outbound Routes را انتخاب نمایید. نام دلخواهی را برای Route Name در نظر بگیرید. در قسمت Dial Pattern الگوی دلخواه خود را وارد نمایید. برای مثال اگر قرار است که با شماره گیری پیش شماره 9 کاربران بتوانند از ترانک ، تماس خروجی برقرار نمایند در فیلد Prefix عدد 9 و در قسمت Match Pattern علامت نقطه را بنویسید.

از بخش Trunk Sequence for Matched Routes ترانک ایجاد شده در مرحله قبل را به عنوان اولویت 0 تعیین نمایید. سپس Submit Changes و Apply Config را کلیک کنید.

حال کاربران در داخل سازمان می توانند با شماره گیری عدد 9 و سپس تلفن مورد نظر با بیرون از سازمان تماس برقرار نمایند.

SIP Trunk Mokhaberat - Elastix - 7

مرجع مقاله:نت استاک

آشنایی با سوئیچ های 2960X

توسط: نغمه ایزدی مطلق|آخرین به روز رسانی: 1398/02/17
به اشتراک گذاری در:

سوئیچ های X2960 که به تازگی جایگزین مدل ارائه شده قبل از خود (2960S)شده اند و از لحاظ عملکرد و توانایی پیشرفت قابل قبولی داشته اند.

 به طور کلی سوئیچ های سری 2960 به دلیل امکانات مناسی مدیریتی و قابلیت های کانفیگی Cisco IOS،تنوع پورت ها و قابلیت پردازشی مناسب در لایه های کاری و کارکرد در شرایط سخت و از همه مهمتر قیمت مناسب این سری از سوئیچ هارا در دسته موفق ترین سوئیچ ها قرار داده است.

این سوئیچ ها سوئیچ های لایه اکسس اند که در شبکه های enterprise استفاده میشوند، روند تکاملی این سوئیچ ها از مدل های G به  S و از S به X و از Xبه XR بوده است.

از مهمترین ویژگی های این سری پشتیبانی از پورت 10گیگ برای uplink وredundant power در برخی از مدل ها بوده است.

از سری ویژگی های این سر از محصولات میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • 24 یا 48 پورت گیگابیت
 • پشتیبانیNeflow
 • با استفاده از ماژول های SFP و SFP+ امکان استفاده از چهار پورت 1 گیگ یا دو پورت 10 گیگ امکان پذیر شده
 • ارائه POE و POE+
 • ارائه سه مدل سیستم عامل IOS از جمله IP lite،LAN Base،LAN Lite
 • امکان مدیریت با قابلیت های PNP،DNA وCisco prime
 • قابلیت استک شدن با سوئیچ های هم مدل(Flex stack-plus)
 • پشتیبانی از برخی قابلیت های لایه سوم نتورک از جمله IP Route،OSPF،RIP
 • امکان استفاده از Web GUI،بلوتوث،RJ45،USB console و SNMP
 • استفاده از قابلیت Cisco energy wise technology که تا 80% مصرف را کاهش میدهد.  

مرجع : نت استاک 

اسامی شرکت‌های کم‌فروش اینترنتی اعلام شد

توسط: نت استاک|آخرین به روز رسانی: 1398/02/17
به اشتراک گذاری در:

بر اساس گزارش این سازمان، تمامی شرکت‌ها تا 5 درصد و شرکت‌های ذیل در استان‌های مورد اشاره تا ۸ درصد کم‌فروشی داشته‌اند. 

 • شرکت مخابرات در استان خراسان شمالی
 • داده‌گستر عصر نوین (های‌وب) در استان فارس
 • شرکت پارس آنلاین در استان‌های فارس، همدان، کردستان و کرمانشاه
 • شرکت پیشگامان توسعه ارتباطات در استان کهکیلویه و بویراحمد
 • شرکت فناوری ارتباطات شاتل در استان بوشهر
 • شرکت داده‌پردازی فن‌آوا در استان کهکیلویه و بویراحمد
 • شرکت آسیاتک در استان همدان

بنابر اعلام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، به منظور جلب رضایتمندی مشترکین و حفظ حقوق آنها، این اپراتورها ملزم هستند این میزان کسری خود را در حجم بسته‌های فروخته شده به مشترکین جبران کنند.

منبع خبر: نت استاک

راهکارهای ویدئو کنفرانس در صنعت مد و پوشاک

توسط: نت استاک|آخرین به روز رسانی: 1398/02/18
به اشتراک گذاری در:

ایران امروز شاید تفاوتی آشکار با سال‌های قبل از انقلاب و حتی دهه گذشته داشته باشد، رشد جهانی در ایران نیز به‌خوبی تأثیرگذار بوده و اکنون نمی‌توان ایران را منهای دنیای پیرامونش تصور کرد، صنعت مد نیز از این موضوع مستثنا نبوده و شاهد تفاوتی چشمگیر در ایران در قبال این صنعت هستیم، روزبه‌روز به تعداد مال‌ها و فروشگاه‌های پوشاک افزوده می‌شود و تهران را می‌توان به‌عنوان یک بازار نوظهور در بین کشورهای Emerging market در نظر گرفت. این بازار نوظهور برای بسیاری از کشورهای موفق این صنعت جذاب بوده تا جایی که در مدت‌زمان همکاری من با برندهای ایتالیایی و اسپانیایی این بازار یک‌مهره اصلی در آینده فروش محصولات مد در خاورمیانه به شمار می‌رود.
تعدد شعبات و فروشگاه‌ها، نیازمند ارتباطات و مدیریت هدفمند و مؤثر خواهد بود. در ادامه مؤثرترین روش ارتباطات غیرحضوری را در صنعت مد و پوشاک با استفاده از فناوری ویدئو کنفرانس شوکا، بررسی خواهیم کرد.

• فراهم کردن امکان حضور مجازی افراد مطرح در صنعت مد و برند در افتتاحیه‌های فروشگاه‌ها، یا کمپین‌ها و ایونت ها
مالکان برندهای غیر ایرانی به علت مشغله حتی توان حضور در مراسم‌ها فروشگاه‌های متعلق به خود در کشور خود را هم ندارند لذا به‌صورت ویدئو کنفرانس در مراسم‌های این‌گونه شرکت می‌کنند. حضور این افراد چه به‌صورت حضوری و چه مجازی اعتبار خاصی به مراسم‌ها خواهد بخشید.

 

• ارتباط مؤثر و بهینه با فروشگاه‌ها

ارتباط با شعب، آموزش پرزنت البسه، چینش فروشگاه و … ارتباطات مؤثری را بین فروشگاه‌ها و شعبات رقم خواهد زد. همچنین راهنمایی مشتریان برای استفاده از موجودی کالای سایر فروشگاه‌ها از این طریق بسیار سریع‌تر و مطمئن‌تر خواهد بود.

 

• امکان ارتباط مستقیم ویدئویی عامه مشتریان و یا مشتریان VIP با مراکز تماس ویدئویی

شوکا (شبکه ویدئو کنفرانس ایران) با امکان ارائه سرویس مرکز تماس ویدئویی می‌تواند راهکار مناسبی برای ارتباط مشتریان با مرکز تماس و فروشگاه‌ها به‌صورت یک ارتباط مؤثر ویدئویی را برقرار سازد تا میزان رضایت مشتریان را افزایش داده و تجربه‌ای جدید از ارتباطات را برای ایشان رقم بزند.

 

• پخش زنده ایونت ها و رونمایی‌ها یا گزارش از نحوه عرضه و تخفیف ها

نمایش استقبال از فروشگاه‌ها، پوشش اخبار تخفیف ها برای جامعه مشتریان وفادار و سایر مشتریان انگیزه حضور و یا سفارش زودتر از موعد برنامه‌ریزی‌شده در فروشگاه‌ها افزایش می‌دهد. شوکا می‌تواند با استفاده از فناوری ویدئو کنفرانس امکان پخش زنده رویداد های شما را فراهم نماید.

 

• پوشش گسترده کنفرانس های خبری

• امکان ارتباط مؤثر سازمانی با پرسنل در تمامی نقاط

آموزش امری انکار نشدنی برای شاغلین و فروشندگان در صنعت مد و پوشاک است. امکان آموزش غیرحضوری با استفاده از فناوری ویدئو کنفرانس  می‌تواند همواره نیروهای کار شما را ورزیده، آماده و همگام با دانش و اطلاعات روز نگه دارد.

 

• امکان آزمون و مصاحبه نیروی کار ستادی از راه دور
حتماً تمایل دارید نیروی کار فروشگاه‌های برند شما در سراسر ایران با تائید مستقیم خودتان استخدام شوند. شما به‌آسانی می‌توانید جلسات مصاحبه و استخدام را با فناوری ویدئو کنفرانس برگزار نمایید.

• کمک به اهداف مجموعه در خصوص استفاده از تکنیک‌های نوین برای خدمت به مشتری

• فراهم شدن امکان آموزش‌های گسترده توسط استادان داخلی و یا بین‌المللی برای تمامی اعضای دخیل از تولید تا عرضه (کارکنان و مدیران فروشگاه‌ها و ستاد و …)

ارتباط با شرکا، نساجی ها، کارگاه، کارخانه، واردکننده‌ها، تأمین‌کننده‌ها، برندها و … بدون نیاز به سفرهای داخلی و یا خارج کشور با برگزاری جلسات مجازی توسط سرویس جلسات مجازی شوکا به‌صورت ویدئو کنفرانس، نقش تعیین‌کننده‌ای در گسترش روابط، هماهنگی‌ها، پیشگیری از اشتباهات و کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره وری در صنعت مد و پوشاک خواهد داشت.

• امکان شو Dresscode برای سازمان‌ها و ادارات
سفارش‌های سازمانی پروسه‌ای طولانی برای انتخاب و تائید دارند. با فناوری ویدئو کنفرانس، مدیران و پرسنل سازمان می‌توانند به‌راحتی از شوی لباسی اختصاصی بهره‌مند شده و در یک نظرسنجی مستقل و آنلاین لباس یا لباس‌های موردنظر خود را انتخاب کرده و پروسه انتخاب لباس ازنظر ظاهر و رنگ و … را به حداقل زمان ممکن کاهش دهید. این امر علاوه بر رضایت مشتری، امکان ثبت سفارش برای برند پوشاک شما تا چند برابر افزایش می‌دهد.

منبع مقاله : نت استاک

نشست مشترک مدیران صندوق ضمانت صادرات ایران و اعضای اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات

توسط: نغمه ایزدی مطلق|آخرین به روز رسانی: 1398/02/18
به اشتراک گذاری در:

در طی این نشست ریسک های سیاسی و تجاری در روند صادرات از موضوعات نگران کننده صادر کنندگان حوزه های مختلف از جمله ICT است که تحقق این قبیل ریسک ها  موجب عدم وصول وجه کالاهای مرتبط و خدمات صادره از سوی آنهاست از پیشامدهای عدم وصول به موقع و یا نادیده گرفتن تعهدات از خریداران خارجی و از بین رفتن سرمایه صادر کننده میتوان اشاره کرد.

البته این جلسه که همزمان با تشکیل کمیسیون صادراتی اتحادیه صنعت مخابرات ایران بود اعضای کمیسیون و دبیران با انتخاب رای گیری اعضای اتحادیه مشخص شدند  بررسی حضور در خصوص نمایشگاه اربیل عراق و برنامه های پیش بینی شده جهت حضور در نمایشگاه افغانستان پرداخته شده است.

در این نشست به تشریح حمایت هایی از سمت صندوق ضمانت صادرات ایران در خصوص پوشش ریسک های سیاسی و تجاری صادرات و صدور انواع ضمانتنامه های اعتباری به همراه تامین منابع مالی توسط مدیران مربوطه پرداخته شدیکی از مواردی که مدیران صندوق بر آن تأکید داشتند موضوع مربوط به اعتبار سنجی خریداران خارجی بود.

در خصوص ارائه خدمات پوشش بیمه‌ای صندوق ضمانت صادرات ایران،ارزیابی دقیق وضعیت اعتباری خریداران می باشد که با برقراری ارتباط با موسسات اعتبارسنجی خارجی در سطح بین المللی امکان دسترسی به اطلاعات اعتباری خریداران خارجی را فراهم نموده و با تحلیل گزارشات اعتباری واصله اقدام به تعیین سقف اعتباری خریداران بر حسب نیاز صادرکنندگان متقاضی نماید.که این فرآیند با بررسی توانایی بازپرداخت بدهی خریداران خارجی در طی مرحله صدور انواع بیمه نامه های کوتاه مدت (خاص،خرید،دین،و کل گردش حساب)می باشد که این مراحل در اداره اعتبار سنجی خارجی صورت می پذیرد.

از دیگر موارد ذکر شده در این نشست می توان به بیمه نامه خاص صادرات اشاره کرد. برای دسته ای از صادرکنندگان که مایل به ارسال محموله ای خاص برای خریداری مشخص اند در مقابل مشکل عدم دریافت وجه کالای صادراتی از بروز ریسکهای سیاسی و تجاری کشور مقصد،بیمه نمایند.صدور این بیمه نامه نیازمند دریافت اطلاعات کافی از خریدار خارجی ، بانک خریدار و قرارداد و اعتبار اسنادی است و مبلغ حق بیمه نیز با توجه به شرایط سیاسی و تجاری کشور خریدار، نحوه پرداخت ، شرایط اعتبار و تاریخ سر رسید دریافت وجه محاسبه میگردد.

اعضای منتخب کمیسیون صادرات اتحادیه :

علیرضا منافی (شرکت نامدار)

سیروس رضایی(شرکت پارس سیستم دلتا)

آبتین منصوری(شرکت ریزیکو)

عباس ریاضی (شرکت صنعت ارتباط پیشرو)

ورضا طالبی (شرکت نقش اول کیفیت) 

منبع خبر : نت استاک

معرفی شرکت سیسکو سیستم (Cisco System)

توسط: نغمه ایزدی مطلق|آخرین به روز رسانی: 1398/02/21
به اشتراک گذاری در:

سندی لنر و لینوراد بزاک ، دو تن از متخصصان بخش کامپیوتر دانشگاه استنفورد ، شرکت سیسکو را درسال 1984 پایه گذاری کردند.

شرکت سیسکو سیستم (cisco systems) شرکت آمریکایی تولید کننده تجهیزات شبکه (Network)  است که با وجود اینکه اولین شرکت موفق تولید کننده روتر (Router) نبوده ، اما اولین شرکت موفق تولید کننده روتر های چند پروتکلی (Multi protocol) بوده است که این امر باعث شده که شرکت سیسکو (cisco) به عنوان بزرگترین شرکت تولید کننده در زمینه تجهیزات شبکه و ارتباطات در دنیا مطرح شده باشد.

طبق گفته های سابق شرکت سیسکو(cisco) موسسان کمپانی در طول مسیر حرک به سمت ساکرامنتو با برخورد با منظره پل گلدن گیت Golden gate اسم و اسمبل کمپانی را بر این اساس انتخاب میکنند، نام سیسکو نیز مخفف سانفرانسیسکو است.

امروزه سیسکو به عنوان بزرگترین و معتبر ترین شرکت در زمینه ساخت و طراحی و اجرای شبکه های کامپیوتری و تجهیزات آن شناخته شده که محصولاتی از قبیل تجهیزات شبکه مبتنی بر IP ، تجهیزات مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات و سرویس ها و پروتکل های در این حوزه را طراحی و تولید میکند.

مرجع مقاله: نت استاک

سرقت ۴۰ میلیون دلاری

توسط: نت استاک|آخرین به روز رسانی: 1398/02/21
به اشتراک گذاری در:

یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های رمزارز در دنیا با نام Binance اعلام نموده که این شرکت نزدیک به ۴۱ میلیون دلار را به صورت بیت‌کوین از دست داده و به نظر می‌رسد بزرگ‌ترین هک تاریخ این شرکت اتفاق افتاده است.

مدیر شرکت Binance اعلام نموده که یک نشت امنیتی بزرگ رخ داده و منجر به این شده که هکرها ۷۰۰۰ بیت‌کوین که معادل 40.6 میلیون دلار است سرقت نموده‌اند. این خبر تنها چند ساعت پس از توییت مدیر این شرکت منتشر شد که اعلام نموده بود به دلیل نگهداری خارج از برنامه سرور‌ها ممکن است تاثیراتی روی برداشت‌ها داشته باشد!

بر اساس گفته‌های این شرکت، مهاجمان با تکنیک‌های مختلف حمله مانند فیشینگ و ویروس‌های کامپیوتری توانسته‌اند به اطلاعات یک کیف پول ااکترونیکی که متصل به اینترنت است دست یافته و حدود ۲ درصد از بیت‌کوین‌های این شرکت را در یک تراکنش به سرقت ببرند.

مساله‌ای که این حمله را نگران‌کننده‌تر می‌کند این است که شرکت اعلام نموده که هکرها به اطلاعات حساس کاربران مانند کلید‌های API، کد‌های احراز اصالت دوعاملی و دیگر اطلاعاتی که امکان ورود به حساب کاربری آن‌ها را می‌دهد دست یافته‌اند. همچنین ممکن است هکرها کنترل برخی حساب‌های کاربری را برای تاثیر گذاشتن در قیمت در دست گرفته باشند.

خوشبختانه حافظه سرد این شرکت، کیف پول‌های الکترونیکی جدا از اینترنت، که بیشتر پول‌ها در آن‌ها نگه‌داری می‌شده امن مانده‌اند. همچنین کیف پول‌های متصل به اینترنت شخصی کاربران هم در این حمله تحت تاثیر قرار نگرفته‌اند.

این شرکت به منظور رسیدگی به حادثه رخ داده و بررسی دوباره امنیت خود همه حساب‌ها و تراکنش‌ها را به مدت یک هفته تعلیق می‌نماید.

رییس این شرکت همچنین بیان نموده که از سال گذشته شرکت یک مکانیزم بیمه داخلی تعریف نموده که این بیمه همه خسارات ناشی از هک را پوشش داده و کاربران از این مساله متضرر نمی‌شوند.

مرجع اخبار: نت استاک

همه خدمات اینترنتی در یک ستاره مربع متمرکز شد

توسط: نت استاک|آخرین به روز رسانی: 1398/02/22
به اشتراک گذاری در:

 شاهین آرپناهی درباره‌ی استفاده از کدهای متفاوت USSD برای ارائه خدمات اینترنتی توضیح داد: پیش از این یک سری سرویس‌های اینترنتی را روی کدهای متفاوت USSD ارائه می‌کردیم. برای مثال اینترنت همراهی با شماره‌گیری کد محدوده ۱۰۰۰ اتفاق می‌افتاد، بسته‌های معمولی روی محدوده ۱۰۰ ارائه می‌شد و برخی دیگر از سرویس‌ها روی ستاره ۱۰ ارائه می‌شد.

وی با اشاره به متمرکز شدن خدمات اینترنتی در یک کد USSD، گفت: ما معماری کدهای USSD همراه را تغییر دادیم و از امروز، یکشنبه، خدمات اینترنتی به شکل متمرکز روی ستاره ۱۰۰ مربع قرار می‌گیرد و همه مشترکان می‌توانند با شماره‌گیری ستاره ۱۰۰ مربع، این خدمات را دریافت کنند. این خدمات از فعال و غیرفعال کردن سرویس اینترنت تا خرید بسته‌های مختلف مدت‌دار، مشاهده میزان مصرف و بسته رزرو و تمامی سرویس‌هایی که روی اینترنت ارائه می‌شود را دربرمی‌گیرد.

کدهای ussd کدهایی است که با * شروع و با # تمام می‌شوند. با استفاده از این کدها، کاربر به راحتی و در فضایی ساده می‌تواند فعالیت‌هایی از قبیل انتقال وجه، اعلام موجودی، خرید شارژ، پرداخت قبوض و خدمات اینترنتی را انجام دهد. کدهای ussd بدون استفاده از هیچ نرم‌افزاری روی گوشی تلفن همراه، ارتباط با اپراتور و بانک را با گرفتن چند عدد فراهم کرده‌اند.

منبع خبر: نت استاک

درگاه‌های پرداخت آنلاین هک شد!

توسط: نت استاک|آخرین به روز رسانی: 1398/02/23
به اشتراک گذاری در:

 بد افزارها، باج افزارها و حملات DDOS از جمله تهدیدهای امنیتی بودند که در سال‌های اخیر کاربران فضای مجازی را در معرض خطر حملات سایبری قرار داده‌اند و موجب لو رفتن اطلاعات شخصی و محرمانه آنها شده اند. طبق آمار، حملات سایبری در سال ۲۰۱۷ میلادی به اوج خود رسیده است.

گزارشی که به تازگی در وب سایت زد دی نت منتشر شده است نشان می‌دهد که هکرها و مجرمان سایبری موفق شده‌اند با نفوذ به گذرواژه خیل عظیمی از کاربران که در وب سایت‌های مختلف اقدام به پرداخت‌های الکترونیکی و آنلاین کرده بودند، بالغ بر چهار هزار و ۶۰۰ سایت مختلف را هک کرده و به اطلاعات موردنظر خود دست یابند.

با اینکه هنوز هدف و انگیزه مجرمان سایبری و هکرها از سرقت اطلاعات شخصی و نفوذ به حریم خصوصی کاربران در شبکه‌های اجتماعی و وب سایت‌های مختلف، مشخص و معلوم نشده است، اما به نظر می‌رسد که آنها در تلاش بودند تا بتوانند با استخراج اطلاعات و داده‌های موردنیاز خود، به حجم زیادی از اطلاعات جدیدتری دست یابند و بدین ترتیب اشخاص و کاربران موردنظر خود را بیشتر از پیش تحت تعقیب و بررسی قرار دهند.

به نظر می‌رسد که هکرها با نفوذ به اطلاعات شخصی کاربران قصد داشته‌اند که به حجم زیادی از اطلاعات گرانبها و موردنظر خود دسترسی پیدا کنند و درآمدهای زیادی از آن را با فروش گذاشتن آن در محیط دارک وب برای خود به ارمغان بیاورند.

همانطور که بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان فعال در حوزه امنیت سایبری و فناوری برآورد کرده بودند، میزان حملات سایبری و نفوذ به اطلاعات شخصی کاربران به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش پیدا خواهد کرد و دردسرهای متعددی را برای کاربران به وجود خواهد آورد.

هک و نفوذ به اطلاعات کاربرانی که در وب سایت‌های مختلف همچون فروشگاه‌های آنلاین و اینترنتی اقدام به خرید و پرداخت‌های الکترونیک کرده‌اند، بدون شک می‌تواند تبدیل به تراژدی بزرگی برای مشتریان، شرکت‌های مربوطه و همچنین بانک‌ها و تمامی نهادهای مالی و اعتباری شود چراکه لو رفتن اطلاعات شخصی، هویتی و مالی کاربران در محیط اینترنت به هکرها و مجرمان سایبری این امکان را می‌دهد تا مبالغ هنگفتی را از حساب‌های بانکی و کارت‌های اعتباری آنها به سرقت ببرند و برای اهداف خود از آنها سواستفاده کنند.

 

منبع خبر: نت استاک

تنظیمات سیپ ترانک مخابرات بر روی گیت وی های وگا

توسط: نت استاک|آخرین به روز رسانی: 1398/02/23
به اشتراک گذاری در:

با پیشرفت چشمگیر شبکه های NGN مخابراتی و ارتباطات مبتنی بر IP، شرکت مخابرات ایران نیز تصمیم گرفت تا این خدمات را عرضه کند و از بستر موجود، بهره برداری بهتری نماید. در همین راستا نیز از سال گذشته، در برخی مناطق مخابراتی، ارائه ترانک سیپ یا SIP Trunk جایگزین لینک های دیجیتال PRI شدند.

برای دریافت این سرویس از شرکت مخابرات، مشترک به جای خرید یک جفت مودم E1 که یکی در مرکز مخابرات به صورت کارتی نصب می گردید و یک مودم هم در محل مشترک قرار می گرفت، تنها نیاز به یک مودم از نوع G.Shdsl.bis دارد؛ با استفاده از این مودم، مشترک به شبکه ی NGN مخابرات متصل شده و یک ترانک SIP با SBC و در نتیجه با سافت سوییچ مخابرات برقرار خواهد کرد.

از مهم ترین روش های برقراری ارتباط سانترال های سنتی با سیپ ترانک مخابرات، بکارگیری گیت وی های VoIP دیجیتال یا آنالوگ، بر اساس تعداد تماس همزمان، می باشد. به عنوان مثال برای ترانک سیپ با ظرفیت 60 مکالمه همزمان، بکارگیری گیت وی سنگوما Vega200G، بهترین راهکار خواهد بود؛ بدون اینکه حتی به سرور تلفنی نیاز داشته باشید.

برای ارتباط گیت وی های سنگوما سری وگا با سیپ ترانک مخابرات می بایست به صورت زیر تنظیمات را انجام دهید.

توجه: در زیر از گیت وی Vega50 استفاده شده که تنظیمات کاملا مشابهی با سایر گیت وی های این خانواده دارد.

اطلاعات فراهم شده از جانب مخابرات:

IP Address: 10.198.2.74
Gateway: 10.198.2.73
SBC: 10.105.50.2

1- تمامی مودم ها در حالت پیش فرض در حالت Bridge عمل می کنند به همین دلیل لازم نیست تا بر روی مودم آدرس IP داده شده را ست نمایید.

پس ابتدا تنظیمات مربوط به شبکه را بر روی گیت وی انجام دهید و پورتLAN 1 آن را به پورت LAN مودم متصل کنید. برای این کار لازم است از بخش LAN Configuration تنطیمات انجام شود. همچنین می‌توانید برای اینکه گیت وی در شبکه داخلی شما در دسترس باشد، یک IP بر روی پورت LAN1 ست کنید و پورت LAN2 را با آدرس IP داده شده از مخابرات تنظیم و سپس به مودم متصل نمایید. در این صورت لازم است تا پورت های گیت وی را از حالت Bridge خارج نمایید.

1

2- پس از تنظیم پورت شبکه، لازم است تا تنظیمات SIP Profile را انجام دهید. در قسمت Proxy نیز آدرس IP مربوط به SBC را وارد نمایید. با این تنظیم، گیت وی مکالمات را به سمت SBC ارسال می نماید.

2

3

با انجام تنظیمات فوق و Apply و سپس Save کردن آن ها، مکالمات از ترانک سیپ مخابرات به سمت دستگاه سانترال شما هدایت می شود.

مرجع مقاله : نت استاک

شروع کار با سوئیچ یا روتر سیسکو

توسط: نغمه ایزدی مطلق|آخرین به روز رسانی: 1398/02/24
به اشتراک گذاری در:

به جهت شروع کار با تجهیزات شبکه،سوئیچ یا روتر شرکت سیسکو(Cisco System) نیاز به کابل کنسول برای اتصال آن به سیستم داریم ، پشت سوئیچ یک پورت آبی رنگ RJ45 دارد . در پک های سوئیچ سیسکو کابل کنسول موجود است که یک سر آن RJ45 است و سر دیگر آن پورت COM که در صورتی که سیستم پورت COM نداشته باشد از رابط USB استفاده میکنیم.

 

برای اتصال به محیط نرم افزاری سیسکو نیاز به نرم افزار های رابطی مثل Putty و Tera term  داریم که به صورت رایگان میتوان از اینترنت دریافت کرد.

محیط سیستم عامل سیسکو همانند محیط Command Prompt است و دستورات باید در این محیط تایپ شود.

در محیط سیستم عامل سیسکو سه mode داریم :

Mode 1 :

Switch>

Mode2:با تایپ دستور enable وارد  مود دوم میشوید:

Switch>enable

Switch#

Mode3:  با دستور configure terminal از مود دوم میتوانیم به مود سوم دسترسی پیدا کنیم:

 Switch#configure terminal

Switch(config)#   

   مرجع مقاله : نت استاک

آمریکا سریع‌ترین ابررایانه جهان را می‌سازد

توسط: نت استاک|آخرین به روز رسانی: 1398/02/24
به اشتراک گذاری در:

به گزارش فابانیوز به نقل از ورج، قدرت پردازش این ابررایانه به ۱.۵ اگزافلاپس می‌رسد که برابر با ۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ محاسبه در هر ثانیه است.

وزارت انرژی آمریکا سفارش دهنده این ابررایانه است و قصد دارد از آن برای انجام برخی محاسبات پیشرفته در حوزه تحقیقات هسته‌ای و تغییرات آب و هوایی استفاده کند.

در سال‌های اخیر چینی‌ها و ژاپنی‌ها با تولید ابررایانه‌های فوق سریع در رقابت با آمریکا پیش افتاده بودند. اما این کشور قصد دارد مجدداً عنوان مالک سریع‌ترین ابررایانه دنیا را از آن خود کند. باید توجه داشت که در این زمینه تضمینی وجود ندارد. زیرا چینی‌ها از تولید ابررایانه قدرتمند تازه خود تا سال ۲۰۲۰ خبر داده اند. از مجموع ابررایانه‌های برتر جهان ۲۲۷ مورد در چین و ۱۰۹ مورد در آمریکا واقع است و ژاپن و کشورهای اروپایی در رتبه‌های بعدی هستند.

فرانتیر از هوش مصنوعی نیز برای تحلیل انبوهی از داده‌ها و طبقه بندی و پردازش سریع آنها استفاده می‌کند. ای ام دی مدعی است که این ابررایانه از توان محاسباتی مجموع ۱۶۰ ابررایانه برتر و فوق سریع جهان برخوردار بوده و پهنای باند اینترنت آن نیز ۲۴ میلیون برابر بیشتر از پهنای باند رایانه‌های عادی موجود در منازل است و به عنوان مثال قادر به پردازش اطلاعات صدهزار فیلم سینمایی با کیفیت فوق دقیق در هر ثانیه است.

این پهپاد به اندازه دو زمین بسکتبال (در حدود ۶۸۰ متر مربع) فضا اشغال می‌کند و از ۱۴۵ کیلومتر کابل برای سیم کشی آن استفاده شده است. هزینه تولید این ابررایانه ۶۰۰ میلیون دلار برآورد شده است.

 

لینک منبع : نت استاک

آسیب‌پذیری در ESC برطرف شد

توسط: نت استاک|آخرین به روز رسانی: 1398/02/25
به اشتراک گذاری در:

سیسکو  در به‌روزرسانی امنیتی خود، آسیب‌پذیری بحرانی موجود در «کنترل‌کننده‌ خدمات الاستیکی سیسکو (ESC)» را برطرف کرد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، سیسکو به‌روزرسانی‌های امنیتی را برای رفع یک ‫آسیب‌پذیری بحرانی منتشر کرد که ابزار اتوماسیون خودکار مجازی این شرکت را با نام «کنترل‌کننده‌ خدمات الاستیکی سیسکو (ESC)» تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. مهاجم می‌تواند این نقص را از راه دور مورد سوءاستفاده قرار دهد و کنترل سیستم‌های آسیب‌دیده را به‌دست آورد.

ESC، مدیر توابع مجازی شبکه است که به شرکت‌های تجاری امکان می‌دهد به‌طور خودکار، استقرار و نظارت بر توابع در حال اجرا بر روی ماشین‌های مجازی خود را انجام دهند.

این آسیب‌پذیری دور زدن احراز هویت (CVE-۲۰۱۹-۱۸۶۷) که دارای امتیاز CVSS ۱۰ است و یک نقص حیاتی به‌شمار می‌آید، به‌دلیل اعتبارسنجی نامناسب درخواست‌های API در تابع REST است. REST ارتباط بین مشتری و سرور مبتنی‌بر وب است که از محدودیت‌های انتقال حالت نمایندگی (REST) استفاده می‌کند.

یک آسیب‌پذیری در REST API از ESC می‌تواند به مهاجم ناشناس برای دور زدن احراز هویت در REST API کمک کند. مهاجم می‌تواند با ارسال یک درخواست ساخته‌شده به REST API از این آسیب‌پذیری بهره‌برداری کند. یک سوءاستفاده‌ موفق می‌تواند به مهاجم اجازه دهد تا عملیات دلخواه را از طریق REST API و با اختیارات اداری در سیستم آسیب‌دیده اجرا کند.

این نقص نسخه‌های ۴.۱، ۴.۲، ۴.۳، یا ۴.۴ از کنترل‌کننده‌ خدمات الاستیکی سیسکو که حالت REST API در آنها فعال است، تحت‌تأثیر قرار می‌دهد (REST API به‌طور پیش‌فرض فعال نیست).

سیسکو اعلام کرد که هیچ نشانه‌ای از سوءاستفاده‌ گسترده از این آسیب‌پذیری وجود ندارد و این شرکت آن‌ را با انتشار نسخه‌ ۴.۵ رفع کرده‌است. به کاربران توصیه می‌شود وصله‌هایی که برای این رفع این آسیب‌پذیری منتشر شده‌اند به‌کار گیرند. این وصله‌ها برای نسخه‌های زیر در دسترس هستند:

مرجع خبر : نت استاک

تغییر نام سوئیچ یا روتر سیسکو

توسط: نغمه ایزدی مطلق|آخرین به روز رسانی: 1398/02/28
به اشتراک گذاری در:

نام گذاری سوئیچ این امکان را به ایجاد میکند که در شبکه های بزرگ LAN Switch به راحتی بتوان با سوئیچ مورد نظر ارتباط برقرار کرد و درصد اشتباه در یافتن سوئیچ کاهش یابد.

به منظور تغییر نام سوئیچ باید وارد مود سوم بشویم و از کامند های زیر استفاده کنیم:

Switch>enable

Switch#conf t

Switch(config)#hostname PsDelta

حذف نام سوئیچ:

Switch(config)#no hostname                     

 

مرجع : نت استاک

روند نزولی مسدودشدن سایت‌ها و کسب‌وکار طی یک سال اخیر

توسط: نت استاک|آخرین به روز رسانی: 1398/02/28
به اشتراک گذاری در:

 دکتر امیر ناظمی، رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران توئیت کرد:

طی یک سال گذشته با اختیارات محدود قانونی که داشتیم، با همدلی و هم‌افزایی اکوسیستم، توانستیم روند مسدودشدن سایت‌ها و کسب‌وکار را نزولی کنیم و از ناامیدی جلوگیری کنیم. باقی از عهده‌ی ما خارج بود. ممنون از حمایت‌های مهندس آذری جهرمی و تمام ایستادگی‌هایی که در برابر فیلترینگ داشته است.

منبع خبر: نت استاک

آموزش ارتباط ترانک بین دو سرور ایزابل

توسط: نت استاک|آخرین به روز رسانی: 1398/02/28
به اشتراک گذاری در:

چرا باید دو سرور ایزابل را به هم متصل کنیم

سازمان ها و شرکت هایی که دارای شعب متفاوتی هستند معمولا ارتباط شبکه بین این شعب برقرار است . اگر شما در هر شعبه یک سرور تلفنی داشته باشید به راحتی می توانید آنها را به هم متصل و ارتباط داخلی بین شعب داشته باشید و به راحتی می توانید داخلی همکار خود در شعبه شهرستان را شماره گیری و بدون استفاده از شبکه تلفنی مخابرات به صورت رایگان با ایشان صحبت کنید.

این ارتباط بین شعب هم باعث سادگی دسترسی کارمندان به یکدیگر می شود و هم در هزینه ها صرفه جویی می کند.

در مواردی هم که مرکز تماس شما بسیار بزرگ است و یک سرور تلفنی پاسخگوی حجم زیاد مکالمات نمی شود ، می توانید از دو یا چند سرور استفاده کنید و بین آنها به وسیله ترانک ارتباط بر قرار کنید.

اشتباه نکنیم

شاید راحت ترین راه حل برای ارتباط داخلی بین شعب رجیستر کردن تلفن های یک شعبه روی سرور شعبه دیگر است. هر چند این کار در منابع سخت افزاری صرفه جویی می کند ولی پهنای باند زیادی مصرف میک ند و ارتباط تلفنی نا پایداری پدید می آید.

ارتباط ترانک بین دو ایزابل

برای ارتباط ترانک بین دو ایزابل ابتدا باید ار تباط شبکه ای بین دو سرور بر قرار باشد ، برای اطمینان از ارتباط بین دو سرور می توانید از یک سرور ، سرور دیگر را Ping کنید.

برای یاد گیری بهتر با یک مثال پیش می رویم به تصویر زیر دقت کنید این تصوریر ، سناریوی اجرایی را به خوبی نشان می دهد

آموزش اتصال دو مرکز تلفن ایزابل

در واقع انتظار داریم. بعد از پیاده سازی و ایجاد ترانک بین دو سرور A و B بتوانیم از داخلی های هر سرور داخلی سرور دیگر را شماره گیری کنیم

در ابتدا به سراغ سرور A می رویم یک ترانک از نوع IAX2 ایجاد می کنیم و یک نام به آن اختصاص می دهیم و تنظیمات Outgoing را به شکل زیر انجام می دهیم

 یک نام دلخواهTrunk Name

:Peer Details

host=192.168.2.20
type=friend
qualify=yes
context=from-internal

همانطور که می بینید در قسمت Host شما باید IP سرور دیگر را وارد کنید

ترانک ما ساخته شده است.

ترانک IAX2 در ایزابل

حال باید یک Outbound route هم بنویسیم .

یک Outbound route مانند شکل زیر می سازیم.

در این مسیر خروجی گفته ایم که شماره های سه رقمی که با عدد ۳ شروع می شوند را از طریق ترانکی که در بالا ساخته ایم ارسال کند

آموزش ترانک بین دو ایزابل

دقیقا مشابه ا تنظیمات سرور A   را با تغییرات کوچکی ،  روی سرور B نیز انجام دهیم

Trunk Name:  یک نام دلخواه

Peer Details:

host=192.168.1.20
type=friend
qualify=yes
context=from-internal

آموزش اتصال دو سرور ایزابل

و یک مسیر خروجی نیز مانند شکل زیر  باید تعریف کنیم که شماره های ۳ رقمی که با ۲ شروع می شوند را به سمت ترانک ساخته شده هدایت کند

آموزش Trunk بین دو Isabel

اگر تنظیمات را به درستی انجام داده باشید در حال حاضر به راحتی می توانید مثلا از داخلی ۲۰۲ با داخلی با ۳۰۳ مکالمه داشته باشید.

مرجع مقاله : نت استاک

 

یادداشت رییس سازمان فناوری ایران: تمرکز‌ زدایی و دن‌کیشوت‌ شدن

توسط: نت استاک|آخرین به روز رسانی: 1398/02/29
به اشتراک گذاری در:

تمرکزگرایی اجتناب‌ناپذیر

چه دوست داشته باشیم و چه نداشته باشیم، مهاجرت نیروهای کار خبره به سمت مراکز پر رونق‌تر واقعیت غیرقابل انکار دنیای امروز است، چه این نیروی کار، خبره‌ای دانشی باشد، مثل یک پژوهشگر یا یک استاد دانشگاه که آن را «فرار مغزها» بنامیم، چه خبره‌ی اقتصادی که آن را «مهاجرت سرمایه‌ها» نام‌گذاری کنیم!

واقعیت آن است که در دنیای امروز روندهای مختلف اقتصادی، اجتماعی، علمی و سیاسی به هم گره خورده‌اند تا پدیده مهاجرت را شکل دهند. مهاجرت داخل کشور و خارج کشور منجر به افزایش شکاف‌ها در سطح ملی و بین‌المللی شده است. اما هر دو برآمده از روندهایی مشابه هستند.

الگوی مهاجرت میان نیروهای حرفه‌ای با نیروهای کار ساده، اما از دو الگوی مختلف برخوردار است، و به همین دلیل نیز سیاست‌های مختلفی را می‌طلبد.
مهاجرت نیروی نخبه به این ترتیب تبدیل به یک مساله جهانی شده است. تقریبا به غیر از آمریکا تمامی کشورها، از تهدید مهاجرت خارجی نیروهای خبره خود رنج می‌برند. در خصوص مهاجرت داخلی اما موضوع تقریبا جهانی است. مشکل زمانی دوچندان می‌شود که این روند منجر به شکل‌گیری تمرکزگرایی در کشورها می‌شود؛ و این چالش در حوزه فناوری‌های پیشرفته دوچندان است. به عنوان در آمریکا مهاجرت گسترده داخلی خبرگان حوزه فناوری اطلاعات به «سیلیکون ولی» منجر به تمرکز بالای داخلی و نهایتا حتی افزایش هزینه زندگی در این منطقه شد.اگرچه برداشت اولیه آن است که دسترسی به امکانات بهتر برای پیشرفت عامل اصلی است، اما مطالعات مختلف نشان می‌دهد دلایل مهاجرت برای نیروهای خبره، نه بهبود وضعیت اقتصادی، بلکه به شدت آمیخته به دلایل سیاسی (برای مهاجرت خارجی) و دلایل فرهنگی-اجتماعی (برای مهاجرت داخلی) است.

سیاست‌های تمرکز زدایی

سیاست‌گذاری در حوزه فناوری در مواجهه به این چالش دو دوره‌ی تاریخی را طی کرده است:

دوره نخست: کاهش مهاجرت

در دوره نخست تلاش سیاستگذار آن بوده است که در مقابل این پدیده بیایستد و از پیشرفت آن جلوگیری کند. اما واقعیت تلخ برای سیاستگذاران آن بود که قدرت روندهای بزرگ جهانی، تمایل خبرگان به زندگی در محیط‌های بزرگ‌تر و محل‌های اجتماع سایر خبرگان، چالش‌های اجتماعی در زندگی در محل تولد و ... بسیار بزرگ‌تر از محرک‌های اندکی بود که سیاست‌گذاران به عنوان مشوق‌های عدم مهاجرت در نظر می‌گرفتند.

در این دوره سیاست‌گذاران با استفاده از «مدل جاذبه» یا همان «نظریه گرانشی» که در تصویر آمده است، تلاش داشتند تا از شدت نیروی رانشی بکاهند. به عبارت دیگر مبداء را از نیروها و عواملی که فرد را به سمت مهاجرت سوق می‌دهد بکاهند. این سیاست‌ها خود را در قالب دادن تسهیلات یا امکانات ویژه بازنمایی می‌کرد. به طور هم‌زمان آنان تلاش داشتند تا از طریق نیروهای بازدارنده نیز فرد را از مهاجرت بازدارند. مثلا افزایش موانع برای مهاجرت یکی از این سیاست‌های نانوشته بوده است.

نه در ایران که در تمامی کشورهای جهان بجز امریکا، مهاجرت متخصصان و فرارمغزها یک موضوع مهم سیاستی بوده و هست. دلایل متعددی نشان می‌دهد که دانشمندان و دانش‌آموختگان برتر در دنیای جهانی‌شده فرارتر و ناماندگارتر از تمامی عطرهای جهان‌اند!

تمایل به زیستن در شهرهای بزرگ و خلاق جهان، یک واقعیت رفتاری این گروه است. آنان ترجیح می‌دهند در شهرهای شلوغ، گران و پرترافیک از آلودگی رنج بکشند؛ ولی در دانشگاه‌ها و مراکز بزرگ تحقیقاتی و مراکز تحقیق و توسعه (R&D) شرکت‌های بزرگ در میان برجسته‌ترین‌ها فعالیت کنند. برخلاف فیلم‌های هالیوودی، طبقه خلاق و دانشمند بزرگ امروز در روستاها و شهرهای دورافتاده نیست، تا کسی برای یافتنش سختی سفر را به جان بخرد.

درآمد بالاتر، دسترسی به زیرساخت‌های تحقیقاتی و مشکل با حکومت‌های سرزمین مادری مهم‌ترین دلایل دیگر مهاجرت و فرارمغزها در مطالعات جهانی هستند. به همین دلیل است که مقابله با این روند جهانی همان کاری است که دن‌کیشوت می‌کرد، یعنی به جنگ آسیاب‌های بادی رفتن! سیاست‌هایی که می‌خواهد با روندهای طبیعی بجنگند، زود به کاریکاتور تبدیل می‌شوند.

 

اما واقعیت آن بود که این سیاست‌ها به شدت ناکارآمد بودند، چرا که عوامل طرف مقصد که برای فرد نخبه کشش مهاجرت ایجاد می‌کردند بسیار قدرتمندتر بودند. همچنین با جهانی‌شدن عملا عوامل دفعی نیز کارکرد سابق خود را از دست دادند.

به این ترتیب این دوره از سیاست‌گذاری در عمل شکست خورد!

دوره دوم: به‌رسمیت‌شناسی مهاجرت

در دوره دوم سیاستگذار می‌پذیرد که مهاجرت خبرگان چه در سطح داخلی و چه در سطح خارجی یک واقعیت پرقدرت و نیرومند است. سیاست‌گذار در این مرحله مهاجرت خبرگان را به‌رسمیت می‌شناسد؛ این سخت‌ترین کاری است که باید سیاست‌گذار انجام دهد! بررسی سیاست‌های موفق جهانی، نشان می‌دهد که سیاستگذار به جای «جلوگیری از مهاجرت»، باید به سمت «بهره‌گیری از مهاجرت» آن هم در «چرخه خدمت به جامعه» خود، حرکت کند. اگرچه اروپایی‌ها نخستین کشورهایی بودند که متوجه ضرورت این تغییر فهم شدند؛ اما کشورهای هند، چین و روسیه شاید بیش از همه با سیل ویران‌گر مهاجرت نیروهای متخصص خود روبه‌رو شدند. پس از فروپاشی شوروی در دهه ۱۹۹۰ بزرگترین مهاجرت نخبگان علمی از شوروی در جهان روی داد. پدیده‌ای که تجربه جهانی در خصوص سیاست‌های فرارمغزها را بشدت تغییر داد.

در این دوره بود که سیاست‌گذار به این واقعیت پی برد که صرفا افزایش محرک‌هایی مانند دادن تسهیلات ویزه یا امتیازات خاص به فرد خبره، بر اساس مدل گرانشی صرفا تحریک عوامل بازدارنده است و تاکید صرف روی یک عامل نمی‌تواند در برابر قدرت سایر عوامل که روز به روز قدرت آن‌ها در حال افزایش است، تاثیری بگذارد.

نمونه‌های از سیاست به‌رسمیت‌شناسی مهاجرت

بر اساس آموزه‌های «به‌رسمیت‌شناسی مهاجرت»، تلاش اصلی سیاست‌گذار آن است که اولا بتواند منافع خود از مهاجرین خود را بیشینه بسازد و ثانیا به صورت هم‌زمان زمینه لازم برای رشد و توسعه در مبداء همچنان حفط شود؛ تا این چرخه پرورش نیروهای خبره متوقف نشود. این تجربیات هم در سطح داخلی و هم در سطح خارجی دربردارنده آموزش‌هایی جدی برای سیاست‌گذاران است. در ادامه به ۳ یافته‌ی مهم روسیه در این خصوص اشاره می‌شود. سیاست‌هایی که در دهه‌های بعدتر در هند و چین نیز به صورت گسترده مورد استفاده قرار گرفت:

۱- تسهیل در سفر!

ساده‌انگارانه‌ترین سیاست‌ها همواره بر تأمین مالی و افزایش درآمد متخصصان تأکید دارد. سیاستگذار ساده‌انگار می‌خواهد از طریق دادن گرنت و پروژه‌های تحقیقاتی، میزان مهاجرت را کاهش داده و حتی امید دارد که مهاجرت معکوس افزایش یابد. تجربه شوروی نشان داد این برداشت یک ساده‌انگاری محض است. متخصصان در بهترین حالت تنها در زمان وجود پروژه در کشور یا شهر زادگاه خود مانده و به محض دریافت پیشنهاد بالاتر کشور یا شهر خود را ترک می‌کنند.

ارزیابی از برنامه‌های CRDF Global مشخص کرد که «هیچ ارتباطی میان شدت مهاجرت دانشمندان و سفرهای بین‌المللی برقرار نیست.» واقعیت آن بود که بخش عمده‌ای از دانشمندان یا نیروهای خبره‌ای که مهاجرت کردند؛ اساساً هیچ‌گونه موقعیت شغلی در کشور مقصد نداشتند؛ اما به صورت کاملا وارونه‌ای مهاجرت برای کسانی که در پروژه‌هایی مدام به کشور مقصد در حال سفر و همکاری بودند، در کمترین حد ممکن روی داده بود. به عبارت دیگر تسهیل در سفرهای خارجی علمی و شرکت در رویدادها، پژوهش‌ها و فعالیت‌های علمی و فناوری منجر به کاهش مهاجرت می‌شد! در بخش داخلی نیز توسعه رویدادهای ملی در یک شهر (مثلا برگزاری رویدادهای مهم ملی به میزبانی آن شهر) و همچنین ایجاد زمینه برای همکاری با مرکز در رویدادهای آن مرکز، می‌تواند میزان مهاجرت را کاهش دهد.

به عبارت دیگر اگر تلاش داریم تا میزان تمرکز حوزه فناوری اطلاعات در کشور کاهش یابد، لازم است تا زمینه‌های لازم برای حضور خبرگان فناوری اطلاعات شهرهای کشور را در تهران را افزایش داده و به صورت هم‌زمان رویدادهایی با گستره ملی را در شهرها توسعه دهیم. به صورت وارون بدترین سیاست توسعه رویدادهای صرفا محلی در شهرها است. به عبارت دیگر اگر گروه یا استارت‌آپی مستقر در یک شهر دیگر بخواهد در دوره‌های آموزشی یا نمایشگاه‌های تهران شرکت نماید، بتواند به راحتی چنین امکانی را بیابد.

۲- بهبود ارتباطات!

موفق ترین برنامه صورت گرفته در راستای جلوگیری از فرار مغزها، طی سال‌های 1995 تا 2000 روی داد؛ جایی که بنیاد بین‌المللی «مرکزی برای پژوهش‌های خوش آتیه» (Center for Promising Research) فعالیت داشت. این مرکز با بودجه بسیار اندکی (کمتر از 500 هزار دلار امریکا) نتایج بسیار مثبتی به دست آورد. این بنیاد به صورت وارونه دانشمندان سایر کشورها را برای همکاری های مشترک علمی و فناوری با روس‌ها و همچنین ملاقات با دانشمندان روسی به روسیه دعوت می‌کرد.

این برنامه، نتایج بی‌سابقه‌ای به همراه داشت؛ هیچ‌یک از پژوهشگران جوان (که حدود 63 درصد از اعضای پروژه ها را شامل می شدند) به خارج از کشور مهاجرت نکردند! با این حال، بیش از نیمی از پژوهشگران گاهی بر اساس دعوت‌ها و اعتبارات خارجی اعطایی به آنان، به ادامه همکاری و فعالیت مشترک با همتایان غربی خود پرداختند؛ که منجر به شکل‌گیری مشارکت و همکاری در سطح مؤسسه‌ها و دانشگاه‌های خارجی نیز شد.

در این مدل لازم است تا خبرگان داخلی احساس کنند که دستیابی به خبرگان جهانی به سادگی امکان‌پذیر است. بر اساس تعمیم همین مدل به سطح ملی و در حوزه فناوری اطلاعات، لازم است تا استارت‌آپ‌های شهرهای مختلف امکان آشنایی، همکاری، تبادل تجربه و فعالیت مشترک را با شرکت‌های نام‌آشنا و شناخته‌شده ملی را بیابند.

به عبارت دیگر به محض آن‌که استارت‌آپ مستقر در یک شهر بخواهد تا محصول مشترکی را با شرکت هم‌تایش در تهران تولید کند یا چنانچه بخواهد محصول خود را برای فروش عرضه نمایند، این امکان را بیابد.

۳- سیاست مهاجرت آونگی

تجربه دیگر دولت رویه آن بود که برخی از دانشمندان روسی ممتاز، به صورت همیشگی از روسیه مهاجرت نکنند و همواره در حال سفر از کشورهای خارجی اقامت‌کرده به روسیه باشند، تا تجارب خود را با دانشمندان جوان به اشتراک بگذارند. این نوع از مهاجرت را «مهاجرت آونگی» (pendulum migration) نامیدند. به همین دلیل است که اکنون در شهرهای مسکو و سن ‌پترزبورگ، برخی از دانشمندان کمابیش نیمی از سال را در خارج از کشور به سرمی برند و نیمی را در روسیه؛ آنها چون آونگی در حال حرکت مداوم از روسیه به کشور مورد اقامت خود هستند. برخی از آنها مقام‌هایی پژوهشی یا آموزشی در دانشگاه‌های اروپایی یا امریکایی هستند.

دانشمندان روسی فعال در رشته‌های دیگر، بویژه در حوزه علوم انسانی و اجتماعی، در سازمان‌های اجتماعی، دولتی و سیاسی کشورهای گوناگون به استخدام درآمده‌اند. بخشی از آنان در سازمان های خارجی حوزه محیط زیست، حتی گروه های حامی حقوق بشر و اندیشکده‌ها نیز فعالیت دارند. برخی از دانشمندان و مهندسان روسی به سطوح بالای مدیریتی یا کارآفرینان سطح بالا تبدیل شده‌اند؛ و استانداردهای زندگی‌شان فراتر از متوسط همکاران‌شان شده است.

تعمیم این مدل در سطح ملی و در خصوص مهاجرت داخلی آن است که تلاش شود تا افراد خبره یا شرکت‌هایی که بر پایه نیروهای خبره یک شهر بنیان گذارده شده‌اند، همواره دارای پایگاه‌هایی در شهر مبداء خود باشند. به عنوان مثال اگر خبرگانی از شهری مانند تبریز به تهران مهاجرت کرده‌اند یا شرکت‌های بزرگی در تهران وجود دارد که برخی از خبرگان تبریزی در آن‌ها دارای نفوذ هستند، همواره بخشی از فعالیت‌هایشان را به تبریز تخصیص دهند یا زمان‌هایی که در تبریز هستند افزایش یابد.

برنامه‌های تمرکز زدایی در سازمان

بر اساس آموزه‌هایی که ریشه آن در نظریه‌های مهاجرت است، کاهش تمرکز زدایی در حوزه فناوری اطلاعات تبدیل به یک رویکرد در برنامه‌های مختلف شده است. ما این واقعیت را به‌رسمیت می‌شناسیم که مهاجرت از شهرهای کوچک‌تر به شهرهای بزرگ‌تر و نهایتا مرکز (تهران) یک روند جهانی است. همان‌طور که می‌پذیریم روند مهاجرت از کشور به سایر کشورها یک روند جهانی است. تجربیات کشورهایی مانند چین، هند و روسیه به خوبی نشان می‌دهد که راه حل صحیح بهره‌گیری از روش‌هایی برای به حداکثر رساندن منافع مهاجرین برای سرزمین مبداء و همچنین تداوم رشد نیروهای خبره در سرزمین مبداء است.

سیاست تمرکز زدایی داخلی با سیاست مهاجرت از یک منشاء مشترک نظری بهره می‌برند: افزایش منافع مهاجرت. هرچند در ادامه به سه سرفصل اصلی در حوزه داخلی تمرکز شده است و در آینده رویکرد خارجی نیز معرفی خواهد شد.

سرفصل‌های اصلی چند برنامه سازمان فناوری اطلاعات و وزارت ارتباطات در این خصوص و با پذیرش تمامی واقعیت‌هایی که پیش‌تر توصیف شد آمده است.

۱-کارگزاران توانمندسازی نوآوری

توسعه توانمندی‌های بومی همان‌گونه که پیش‌تر نیز توصیف شد، متعلق به دوره‌ی نخست تمرکز زدایی است که تلاش دارد تا مهاجرت را کاهش دهد. در واقع هرگونه توسعه‌ی دوره‌های آموزشی با اتکاء صرف بر منابع داخلی آن استان، مانند بهره‌گیری از اساتید بومی آن استان، تنها می‌تواند بخشی از پازلی باشد، که در طول زمان می‌تواند به صورت وارون عمل کرده و تبدیل به محرک مهاجرت‌های ابدی باشد.

آموزش مداوم کارآفرینی به گروه‌هایی که بر اساس جبر ناشی از اندازه بازار، زیرساخت‌ها و دسترسی به منابع انسانی امکان رقابت با رقباء قدرتمند مرکز را ندارند، حاصل‌اش جز از بین بردن سرمایه انسانی و اقتصادی نیست.

مراکز دانشگاهی و فناوری (مانند پارک‌ها و مراکز رشد استان‌ها) ماموریت اصلی‌شان چنین آموزش‌هایی است و لازم است تا اگر مداخله‌ای ملی قرار است انجام شود، تمرکز خود را بر به‌رسمیت‌شناسی احتمال پدیده مهاجرت بگذارد و تمرکز خود را بر جنبه‌های دیگر استوار سازد.

در برنامه کارگزاران به جای تاکید بر آموزش، بر رویدادهای ملی تاکید شده است. رویدادهایی که در ادامه برخی از آن‌ها ذکر شده است:

۱-مزیت‌یابی حوزه‌ای

اصلی‌ترین راه کاهش تمرکز، ایجاد تمرکزهای دیگر است! منطق اقتصادی به دلیل نیاز به مقیاس بالای اقتصادی و کاهش هزینه‌های ثابت و سربار و همچنین صرفه اقتصادی توسعه نیازمند تمرکز است. اگر بخواهیم در ۱۰ استان کشور ۱۰ شرکت فرش‌بافی داشته باشیم، احتمالا به دلیل آن‌که هیچکدام به حجم مناسب اقتصادی دست پیدا نمی‌کنند، با ۱۰ شرکت ورشکسته یا در آستانه‌ی ورشکستگی فرش‌بافی روبه‌رو خواهیم شد. پس منطق اقتصادی در بلندمدت ما را سوق می‌دهد به آن‌که یک تمرکز در یک شهر در عرصه‌ی فرش‌بافی روی دهد. اما همان مرکزی که مرکز فرش است، بنا به همان منطق اقتصادی مرکز تولید ابریشم یا دارهای قالی هم خواهد شد. به عبارت دیگر زنجیره تامین نیز تمایل دارد تا در کنار همان مرکز شکل بگیرد. راه کاهش تمرکز در کشور آن است که محصول دیگری که احتمالا به شدت زنجیره تامین متفاوتی دارد، در مرکز دیگری راه‌اندازی شود.

در عرصه فناوری اطلاعات بخش عمده‌ای از زنجیره تامین مشترک است و مشکل از همین نقطه آغاز می‌شود. به عبارت دیگر زنجیره تامین تولید نرم‌افزارهای اداری با زنجیره تولید نرم‌افزارهای کاربردی تفاوت چندانی نخواهد داشت! اصلی‌ترین زنجیره تامین در صنعت نرم‌افزار، نیروی انسانی است. این نیروی انسانی به سادگی قابلیت جابه‌جایی بین حوزه‌ها را دارد و به همین دلیل است که تمایل به تمرکز یک فرآیند طبیعی خواهد بود.

زمانی که در خصوص مزیت‌های حوزه‌ای یک منطقه یا استان سخن گفته می‌شود، تمرکز بر وضعیت استان اشتباه بزرگ است، چرا که مطابق با نظریه‌ی گرانشی که در بالا توصیف شد، مزیت در مقایسه با سایر استان‌ها معنا دار است و نه در مقایسه‌ی داخل استانی!

استفاده از آمار مقایسه‌ای میان استان‌ها و نه تکیه بر آمار داخلی استان‌ها است که می‌تواند این مزیت را شناسایی کند. به همین دلیل ایجاد بانک اطلاعاتی از اکوسیستم استارت‌آپی استان‌ها نخستین گام در این فرآیند است. هرچند پویایی تغییرات ما را مجبور می‌کند تا فرآیندی پویا (مانند یک شبکه اجتماعی) برای گردآوری چنین داده‌هایی فراهم آوریم.

۲-شرکت در رویدادهای ملی

کارگزاری‌ها به جای بنیان شدن بر فعالیت‌هایی که به صورت سنتی بر عهده پارک‌های علم و فناوری استان‌ها و مراکز رشد استوار است، رویداد محور هستند. رویدادهایی که مبتنی بر موارد زیر است:

الف- شرکت استارت‌آپ‌ها در رویدادهای ملی (در سایر استان‌ها) مانند شرکت استارت‌آپ‌های منطقه در نمایشگاهی مانند الکام‌استارز
ب- برگزاری رویدادهای ملی مانند برگزاری Demo-Day برای معرفی استارت‌آپهای منطقه‌ای به شرکت‌های بزرگ ملی
پ- برگزاری رویدادهای تقویت همکاری استارت‌آپ‌های منطقه‌ای با استارت‌آپ‌های ملی مانند برگزاری رویدادهای Match-making برای استارت‌آپ‌ها
ت- استفاده از نیروهای بومی مهاجرت کرده برای رویدادهای سخنرانی (مشابه با TED Talks) برای استارت‌آپ‌های بومی

۳-جذب سرمایه ملی

سرمایه‌گذاری خطرپذیر بر خلاف سرمایه‌گذاری‌های صرفا اقتصادی، تنها تامین‌کننده‌ی مالی و اقتصادی نیستند. آن‌ها سرمایه دانشی و شبکه‌ای خود را نیز در سرمایه‌گذاری وارد می‌کنند. به همین دلیل است که سرمایه‌گذاران خطرپذیر بیش از نهادی صرفا مالی اهمیت دارند.

کارگزاران موظف به یافتن سرمایه‌گذارانی برای حداقل ۳ استارت‌آپ در هر منطقه هستند. هرچند ترجیح یافتن سرمایه‌گذارانی از خارج از منطقه است تا سرمایه‌گذاری خطرپذیر علاوه بر سرمایه مالی از طریق وارد کردن انواع دیگر سرمایه بتواند امکان رشد و حضور در بازارهای بزرگ ملی و بین‌المللی را نیز فراهم آورد.

۲-تقویت سرمایه‌گذاری خطرپذیر

دادن تسهیلات به شرکت‌های نوآور و نوپا بدترین راه حل است. این شرکت‌ها بیش از پول نیازمند دانش‌های مختلف برای ورود به بازار و همچنین توسعه هستند. به همین دلیل است که سرمایه‌گذاران خطرپذیر (VC) اهمیت بالایی در این خصوص دارند. سرمایه‌گذاری خطرپذیر بخشی از ریسک را نیز عهده‌دار می‌شود و به همین دلیل توانمندی خود را اعم از منابع دانشی و شبکه‌ی گسترده تبلیغاتی، بازاریابی و ارتباطی خود را نیز برای رشد پشتوانه می‌سازد.

رویکرد جهانی به استفاده از سرمایه‌گذاران خطرپذیر به عنوان واسط منابع دولتی از همین روی بوده است. دادن تسهیلات به غیر از خطراتی که برای استارت‌آپ‌ها دارد، امکان فساد دولتی را نیز افزایش می‌دهد و به همین دلیل است دولت به جای مواجهه مستقیم با شرکت‌های استارت‌آپی و ارزیابی طرح‌ها تلاش می‌کند تا تسهیلات را به سرمایه‌گذاران خطرپذیر و به شرط سرمایه‌گذاری آن‌ها بر طرح‌های نوپا تخصیص دهد.

با این رویکرد منابع وام وجوه اداره‌شده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در قالب یک پروتکل مشخص به صندوق‌های خطرپذیری داده می‌شود که تمایل به سرمایه‌گذاری بر استارت‌آپ‌ها، خصوصا استارت‌آپ‌های شهرهای خارج از تهران داشته باشند.

این طرح که به صورت مشترک با صندوق نوآوری و شکوفایی پیش خواهد رفت بیش از ۵۰ درصد از کل منابع را به همکاری با سرمایه‌گذاران خطرپذیر و با حوزه فعالیت خارجز از تهران تخصیص خواهد داد. به صورت پایلوت این طرح از یزد آغاز خواهد شد و به مرور به سایر استان‌ها و بر اساس آمادگی آن‌ها اجرا خواهد شد.

این طرح اصراری بر استفاده از صندوق‌های بومی ندارد و یک صندوق خارج از استان به شرط سرمایه‌گذاری در آن استان و پس از معرفی طرح‌ها و قراردادهایش با شرکت استارت آپی می‌تواند از وام وجوه اداره‌شده تسهیلات دریافت نماید.

۳-کاربرد فناوری اطلاعات

حوزه مستقیم فناوری اطلاعات و ارتباطات در توسعه‌یافته‌ترین اقتصادها بین ۲ تا ۵ درصد از رشد ناخالص داخلی را شامل می شود. اما آن‌چه با نام اقتصاد دیجیتالی‌شده از آن یاد می‌شود تا ۳۰ درصد اقتصاد یک کشور را شامل می‌شود. اقتصاد دیجیتالی‌شده بر به‌کارگیری ظرفیت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات در فعالیت‌های سنتی تاکید دارد. به عنوان مثال بهبود بهره‌وری از طریق تغییر مدل‌های کسب‌وکار یکی از این کاربردها است. با رشد کسب‌وکاری مانند اوبر (در جهان) یا اسنپ و تپ‌سی (در ایران) همان کسب‌وکار سنتی تاکسیرانی، تغییر مدل کسب‌وکار یافته و بهره‌وری کل و همچنین رفاه عمومی افزایش می‌یابد.

لازم نیست به تعداد شهرهای بزرگ سعی در ایجاد اسنپ و تپ‌سی داشته باشیم. این رویه نه تنها خلاف منطق اقتصادی است و هزینه سربار را افزایش می‌دهد بلکه منجر به افزایش آسیب‌پذیری و احتمال شکست این کسب‌وکارها نیز می‌شود. به عبارت دیگر تمرکز زدایی به هیچ عنوان به معنای ایجاد شبکه تاکسیرانی اینترنتی مستقل در تمامی شهرهای کشور نیست! همانگونه که استفاده از سنسورها به منظور هوشمندسازی خانه‌ها یا کاهش مصرف انرژی در کارخانجات منجر به ارتقاء ارزش افزوده در کل می‌شود.

توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات به معنای آنکه همه تولیدکننده‌ی این تجهیزات باشند نیست، بلکه بخش عمده‌ای از شاخص‌های توسعه‌یافتگی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به معنای به‌کارگیری این فناوری در بخش‌های مختلف اقتصادی و زندگی شهروندان است.

از راه‌اندازی دبیرخانه شهرهای هوشمند تا معرفی پلتفرم‌های فروش محصولات خانگی و روستایی و ... بخش‌های مختلف برنامه سازمان در جهت افزایش کاربردهای این فناوری در ارتقاء تولید است.

ما و حمله به آسیاب‌های بادی

«دن‌کیشوت» نام یک رمان (و البته شخصیت اصلی همان رمان) از سروانتس است. دن‌کیشوت انسان شریفی است که در گذشته باقی مانده است و همچنان خود را در میانه جنگ‌هایی پرشکوه، شوالیه‌‌ای می‌بیند که دنیا را تغییر می‌دهد و او که دچار توهم است به همین سادگی کاریکاتور یک شوالیه می‌شود!

دن کیشوت به جنگ کوه‌ها، درخت‌ها و حتی آسیاب‌های بادی می‌رود و با آنها می‌جنگد و در خیال خود البته شوالیه‌ای شجاع است، که در نبردهای خیالی‌اش پیروز می‌شود. اما واقعیت آن است که هر یک از ما کم یا زیاد دن‌کیشوت‌هایی را در خود پرورش داده‌ایم. دن‌کیشوت‌هایی که در دنیایی زندگی می‌کنند که دورانش گذشته است. خطرناک‌ترین متوهم‌ها، سیاستگذاران دن‌کیشوتی هستند. آنان از پذیرش واقعیت این جهان سر بازمی‌زنند و همواره از بایدها و نبایدها و ارزش‌هایی سخن می‌گویند که شریف است، اما متاسفانه ربطی به دنیای واقعی ندارد.

برخی از سیاست‌هایی که به بهانه تمرکز زدایی در سال‌های اخیر معرفی می‌شود؛ بی‌توجه به واقعیت‌ها، و حمله‌ای شوالیه‌وار به آسیاب‌ها است؛ سیاست‌هایی که دن‌کیشوت‌ها آنها را به شدت دوست دارند و البته سیاست‌هایی در تضاد با تجربه‌های جهانی است.

دن‌کیشوت‌های متوهم، فکر می‌کنند با تخصیص منابع دولتی به استان‌ها می‌توانند در مقابل این روند جهانی بیایستند. واقعیت آن است که اغلب تسهیلات خرد به استان‌ها اغلب تبدیل به رانت‌هایی کوچک برای گروه‌های منفعتی متصل یا نزدیک به دولت بوده‌اند. سیاستگذاری چه در عرصه تمرکز زدایی و چه در عرصه مهاجرت در ایران، نمونه‌ای عالی از سیاستگذاری دن‌کیشوتی است. دن‌کیشوت‌ها هنوز از پذیرش واقعیت مهاجرت‌ها و دلایل آن اجتناب می‌کنند. باید این واقعیت را بپذیریم و متناسب با این واقعیت سیاست‌گذاری کنیم.

مرجع خبر : نت استاک

معاون بازاریابی آپ از این مجموعه جدا شد

توسط: |آخرین به روز رسانی: 1398/02/30
به اشتراک گذاری در:

براساس اخبار واصله سعید ذوالقدری‌ها معاون بازاریابی آسان پرداخت از این مجموعه جدا شده است.براساس این گزارش، هنوز جایگزین وی در شرکت آسان پرداخت مشخص نشده است.

این در حالی است که هیچ جزییاتی از دلایل این جدایی تاکنون منتشر نشده است.

مرجع خبر: نت استاک

ایجاد ترانک بین گیت وی های FXO نیوراک و مرکز تماس نرم افزاری ایزابل

توسط: نت استاک|آخرین به روز رسانی: 1398/02/30
به اشتراک گذاری در:

دقت داشته باشید  که در سری های MX8A/HX4E پورت wan دستگاه به سویچ شبکه متصل گردد.

wan_1

1-سپس وارد بخش PBX configuration شده و بر روی TRUNK کلیک میکنیم. در این قسمت بر روی Add Sip Trunk کلیک میکنیم:

1_4

2-سپس یک ترانک مطابق با شکل زیر ایجاد میکنیم:

2_4

3-حال برای مسیر دهی تماس های ورودی به بخش INBOUND ROUTE مراجعه می کنیم.تنظیمات را مطابق شکل زیر انجام می دهیم.در این سناریو مسیر تماس ورودی ما بر روی یک داخلی تنظیم شده است:

3_4

4-حال برای مسیر دهی تماس های خروجی وارد بخش OUTBOUND ROUTE شده و تنظیمات را همانند شکل زیر ایجاد میکنیم:

4_3

5-وارد پنل وب گیت وی شده و در بخش Basic>SIP تنظیمات را مطابق با شکل زیر انجام می دهیم:

5_4

6-وارد بخش TRUNK شده و برای پورت های گیت وی نام ترانکی که در سرور ساخته ایم را وارد میکنیم:

6_2

7-در بخش FEATURE تنظیمات را مطابق با شکل زیر وارد میکینم.دقت داشته باشید که به تعداد خط های شهری که به دستگاه متصل میکنید تنظیمات پورت های آن نیز باید تکمیل گردد:

7_2

8-در بخش ROUTING TABLE میبایست یک ROUTE بنویسیم تا تماس های خروجی به سمت خط شهری هدایت شوند:

8_1

9-درصورتی که تنظیمات را مطابق با موارد بالا انجام داده باشید بایستی وضعیت پورت های گیت وی در بخش CALL STATUS به حالت REGISTERED تغییر کرده باشد.چناچه با انجام موارد بالا وضعیت خطوط به حالت SERVER NOT RESPONSE تغییر کرده باشد وارد پنل وب سرور شده و  در بخش   SUCURITY>FIAL2BAN>BANNED IP    گیت وی را UNBAN میکنیم.

9_1

 

مرجع مقاله:نت استاک

پسورد گذاشتن روی پورت کنسول سوئیچ یا روتر سیسکو

توسط: نغمه ایزدی مطلق|آخرین به روز رسانی: 1398/02/31
به اشتراک گذاری در:

پسورد گذاشتن روی پورت کنسول سوئیچ یا روتر سیسکو

همانطور که شما میتوانید با سیستم خود توسط کابل کنسول به سوئیچ متصل شوید هر شخص دیگری میتواند با این روش به سوئیچ متصل شود و به تنظیمات سوئیچ دسترسی پیدا کند برای جلو گیری از این اتفاق میتوان بر روی پورت سوئیچ پسورد گذاشت تا دسترسی از این طریق به شرط داشتن رمز عبور باشد.

برای setکردن پسورد از دستورات زیر استفاده میکنیم:

Switch(config)#line console 0

Switch(config-line)#password PASS

Switch(config-line)#login

علت استفاده کردن از line console 0 این است که یک پورت کنسول بیشتر روی سوئیچ نداریم پس عدد آن صفر است برخی از سوئیچ های سیسکو دو پورت کنسول دارند که برای اعمال پسورد روی آنها به دو پورت line console0  و line console1 به صورت جداگانه پسورد اعمال میشود.

به همین صورت میتوان برای پورت کنسول روتر (router) سیسکو نیز پسورد در نظر گرفت.

مرجع مقاله: نت استاک

فاش شدن ضعف اساسی سیسکو

توسط: نت استاک|آخرین به روز رسانی: 1398/02/31
به اشتراک گذاری در:

روتر 1001-X سیسکودر سطوح سازمانی مانند مبادلات سهام مورد استفاده قرار می گیرد و در مصارف خانگی کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. از این رو به خطر افتادن امنیت این روتر شرایط بسیار بدی را برای سازمان ها و همچنین شرکت محبوب سیسکو به همراه آورد. 

بررسی ضعف های اساسی روتر سیسکو

محققان Red Balloon به تازگی دو مورد که نشان از آسیب پذیری این روتر هست را اعلام کرده اند. اولین موضوع در IOS سیسکو است( توجه داشته باشید که این موضوع ربطی به سیستم عامل iOS کمپانی اپل ندارد) و اجازه دسترسی روت را به مهاجمین می دهد.این موضوع را می توان به سادگی برطرف کرد اما مورد دوم بزرگترین مشکل کمپانی سیسکو محسوب می شود. در واقع مشکل دوم راهی برای دورزدن حفاظ امنیتی Trust Anchor است. این حفاظ را می توان مهم ترین بخش امنیتی روترهای سیسکو اعلام کرد، موضوعی که بدون شک مهم ترین دغدغه مدیران سیسکو خواهد بود.

 محققان این موضوع را افشا کرده اند که روتر 1001-X سیسکو در برابر حمله مهاجمین می تواند آسیب پذیر باشد. اتفاقی که در صورت وقوع می تواند پیامدهای گسترده ی جهانی به همراه داشته باشد.

روتر 1001-X سیسکودر سطوح سازمانی مانند مبادلات سهام مورد استفاده قرار می گیرد و در مصارف خانگی کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. از این رو به خطر افتادن امنیت این روتر شرایط بسیار بدی را برای سازمان ها و همچنین شرکت محبوب سیسکو به همراه آورد.

همانطور که بیان شد مشکل اول را می توان در قالب یک پچ نرم افزار برطرف کرد. سیسکو به تازگی از این پچ رونمایی کرده و به زودی عرضه می شود. با این وجود the Trust Anchor بسیار قدرتمند و نفوذ به آن سخت است، سیسکو مخالف این موضوع است که آسیب پذیر بودن امنیتی بوت میتواند تاثیر مستقیمی روی Trust Anchor خواهد داشت.

حال باید منتظر روزهای آینده بودو دید شرکت قدرتمند سیسگو چه تدابیری را در مقابل نگرانی ها برای باک های امنیتی روتر های این کمپانی مشهور به کار خواهد گرفت. بدون شک در روزهای آینده اخبار بیشتری در مورد فعالیت های این کمپانی در این زمینه منتشر خواهد شد.

منبع خبر : نت استاک


نظرات کاربران
ارسال نظر
چت با کارشناسان در واتس آپ