تلفن ضد انفجار

توسط: سیروس رضائی |آخرین به روز رسانی: 1400/11/25
به اشتراک گذاری در:

تلفن ضد انفجار(Explosion Proof Telephone)

 

تلفن ضد انفجار در نقاطی که گاز قابل انفجار به طور مداوم وجود دارد و یا ممکن است غبار گاز قابل انفجار در یک اتفاق غیر عادی تشکیل شود مورد استفاده قرار می گیرد. بر همین اساس برای تلفن های ضد انفجار گواهینامه ای به نام گواهی ATEX صادر می شود تا متوجه شویم که آن تلفن برای کدام منطقه گازی مناسب است. روی بدنه تلفن های ضد انفجار علامت دایره زرد رنگی با یک متن مشکی تحت عنوان EX وجود دارد که نشان از داشتن استاندارد ATEX می باشد. به تلفن ضد انفجار نام هایی مانند گوشی تلفن اضطراری و یا گوشی تلفن SOS نیز اطلاق می گردد. به منظور شرح بیشتر در تصویر زیر به تفکیک زون های گازی بر اساس گواهینامه های اتکس صادر شده برای تلفن های ضد انفجار را نشان داده ایم. 


شرح مناطق گازی برای تلفن های ضد انفجار دارای گواهینامه ATEX : 


Zone 0-گاز (Gas): گاز قابل انفجار به طور پیوسته و یا در اکثر اوقات وجود دارد.
Zone 20-غبار (Dust): غبار گاز قابل انفجار به طور پیوسته و یا در اکثر اوقات وجود دارد.
Zone 1-گاز (Gas): احتمالا بر اساس یک فعالیت عادی، گاز قابل انفجار تشکیل خواهد شد.
Zone 21-غبار (Dust): به احتمال زیاد بر اساس یک فعالیت عادی، غبار گاز قابل انفجار تشکیل خواهد شد. 
Zone 2-گاز (Gas): به احتمال خیلی کم بر اساس یک فعالیت غیر عادی، غبار گاز قابل انفجار برای مدت کوتاهی تشکیل خواهد شد.
Zone 22-غبار (Dust): به احتمال کم بر اساس یک فعالیت غیر عادی، غبار گاز قابل احتراق برای مدت کوتاهی تشکیل خواهد شد. 
در محیط های خطرناک، که امکان انفجار، آتش سوزی، زلزله، سیل و... وجود دارد، گوشی های معمولی در زمان وقوع خطر، قابل استفاده نیستند چون هر لحظه امکان انفجار و یا وقوع سایر حوادث مرگ آسا وجود دارد. گوشی تلفن SOS در اینگونه شرایط خاص، بسیار لازم و ضروری است. وسیله های ارتباطی برای استفاده در محیط های خطرناک در صنعت باید به طور کامل با شرایط خاصی که در آن به کاربرده می‌شوند سازگار باشند.

مهم ترین کاربرد گوشی های تلفن اضطراری این است که شما بتوانید به راحتی با شخص و یا مرکز مورد نظر خود ارتباط بر قرار کنید. موارد استفاده تلفن ضد انفجار، موقعیت های خطرناک و مستعد انفجار است. گوشی تلفن های SOS در مدل‌ها و رنگ‌های متنوعی تولید می‌شوند و مطابق با استاندارد  ATEX یا EX(استاندارد بین المللی IECEX) طراحی و ساخته می شوند. نصب تلفن ضد انفجار آسان است و می توانند مستقیماً به هر شبکه تلفنی که از سیم تلفن و یا کابل شبکه استفاده می کند متصل شوند. تلفن های ضد انفجار می توانند حتی در ارتفاع 15000 فوت هم کار کنند. با این حال، ممکن است به سیم کشی خاصی نیاز داشته باشند. تلفن ضد انفجار هم در شماره گیری تون و هم در شماره گیری پالس و هم تحت شبکه وجود دارد. زنگ تماس گوشی تلفن SOS نیز بسیار بلند است و در هر محیطی قابل شنیدن است و برای تماس ورودی، یک نشانگر LED با شدت دید بالا در تلفن تعبیه شده است.

ویژگی های تلفن ضد انفجار

 

 • طراحی و ساخت بر اساس استاندارد
 • مقاوم در برابر حریق
 • مقاوم در برابر ضربه 
 • مقاوم در برابر رطوبت و خاک
 • دارای بدنه فلزی از جنس آهن 
 • تماس با اطمینان
 • دارای صفحه کلید استیل 
 • دارای وردی کابل مجزا 
 • دارای هندست با زره پوش استیل 
 • دارای زنگ هشدار و چراغ قوی
   

نظرات کاربران
ارسال نظر
چت با کارشناسان در واتس آپ