اینترکام

توسط: اتصال صوت|آخرین به روز رسانی: 1401/02/16
به اشتراک گذاری در:

اینترکام تحت شبکه یا Network Intercom یک سیستم ارتباطی است که از طریق شبکه‌های کامپیوتری و اینترنت برای ارتباط صوتی و تصویری بین افراد در محیط های مختلف استفاده می‌شود. این سیستم در محیط‌هایی مانند ساختمان‌ها، دفاتر و فضاهای عمومی استفاده می‌شود تا افراد بتوانند به صورت مستقیم و سریع با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.  این سیستم ها بسیار متنوع هستند و می توانند در موقعیت های مختلف مورد استفاده قرار گیرند. از مدیریت دسترسی در ساختمان‌های تجاری یا مسکونی گرفته تا ارتباط در مکان‌های با فواصل زیاد یا موانع فیزیکی مانند تاسیسات صنعتی، این سیستم یک راه‌حل کارآمد و موثر ارائه می‌دهد.
 
تعریف اینترکام
(تلفنی بدون هندست و با امکانات کنترلی بیشتر) شاید چنین تعریف خلاصه ای باعث شود تا ارزش این ابزار ارتباطی در نظر شما کمتر به نظر بیاید اما این طور نیست و در ادامه متوجه خواهید شد که اینترکام ها می توانند علاوه بر سهولت در ارتباطات تلفنی، باعث تسریع در عملکرد گردند.

اساس کار اینترکام 

در گذشته مفهموم اینترکام به معنای اینترکام ارتباط داخلی بود. حتما تلفن های بی سیم قدیم پاناسونیک یا برند های دیگر را دیده اید که روی پایه اصلی و گوشی های تلفن (که اکثر اوقات دو دستگاه بودند) دکمه ای به نام Intercom داشتند. با فشردن این دکمه بین گوشی ها و پایه تماسی برقرار می شد که می توانستید بدون استفاده از خط تلفن مکالمه کنید. اینترکام با همان مفهوم ایجاد ارتباط داخلی اما در محیط وسیع تر می تواند کارایی های متنوع تری داشته باشد. 

انواع اینترکام 

با توجه به کاربرد اینترکام ها در صنایع مختلف در این جا می توان به نمونه های تولید شده ی آن اشاره کرد:
• اینترکام صوتی با دکمه پوش تو تالک 
• ایترکام صوتی با دکمه پوش تو تالک و کیبورد 
• اینترکام تصویری با دکه پوش تو تالک بدون صفحه نمایش 
• اینترکام تصویری با صفحه نمایش 
• اینترکام با چراغ هشدار تماس  و آژیر

 
برای بررسی کالاهای مورد نیاز سیستم پیجینگ می توانید اینجا کلیک کنید.

کاربرد اینترکام هوشمند

• گوشی تلفن بدون هندست 
• کنسول یا میکروفون رومیزی برای پیج کردن 
• استفاده به عنوان دستگاه کنترلر
• استفاده به عنوان آیفون برای درب هاب ورودی
• استفاده به عنوان سیستم احضار پرستار
• تلفن اضطراری
 
شاید چندین مورد عنوان شده فقط بخشی از کاربرد های اینترکام ویپ باشد. به طور مثال می توان از اینترکام ها جهت ایجاد تماس سریع در کارخانجات و صنایعی استفاده کرد که نیاز به تماس های بحران وجود داشته باشد. عمدتا اینترکام IP دارای میکروفون و کیبورد تقویت شده ای هستند که می توانند جایگرین هندست باشند. 

 
نمونه ای دیگر از کاربرد اینترکام استفاده از آن ها در لابی هتل ها به منظور ارتباط کارکنان در طبقات و موقعیت های مختلف باشد. همچنین از اینترکام ها می توان در برقراری تماس های تصویری سریع به ویژه در ورودی درب ها استفاده کرد. 

وجود ورودی و خروجی های کنترلی در اینترکام ها می تواند باعث اتصال آنها به سیستم های اتفا حریق، درب باز کن، روشنایی چراغ ها و دیگر نیازمندی های کنترلی تحت شبکه گردد. با اتصال هر ماژول کنترلی نظیر ماژول شناسایی حرکت دوربین می توان عملی واکنشی نسبت به وقایع را ایجاد و اجرا کرد. خوب اینجا لازم است تا اول فرق بین دیجیتال و آنالوگ را بدانیم (اگر می دانیم از این بحث عبور می کنیم و به موضوع بعدی می رویم).

انواع اینترکام از لحاظ نوع ارتباط 

• اینترکام تحت شبکه 

همانطور که از نام آن مشخص است این اینترکام از طریق پورت شبکه به سیستم اینترکام متصل می گردد و به وسیله ی سرور پیجینگ و یا مرکز تلفن ویپ کنترل می گردد.

• اینترکام آنالوگ

اینترکام های آنالوگ از طریق مدار های الکتریکی آنالوگ کنترل می شود. دارای سروری هستند که به واسطه ی ورودی و خروجی های آنالوگ و کلید های سخت افزاری به قطع و وصل ارتباط مشغول هستند.

 
مزایای اینترکام تحت شبکه

اگر قصد خرید سیستم اینترکام را دارید و به شما پیشنهاد سیستم ارزان آنالوگ را داده اند کمی صبر کنید، در قسمت پائین به سادگی متوجه خواهید شد که چرا خرید اینترکام تحت شبکه بهتر است: 

• قابلیت گسترش آسان
در اینترکام آنالوگ برای اضافه کردن یک اینترکام باید از رکی که سرور در آن قرارداد تا محل قرار گیری اینترکام ، کابل کشی کنیم. ولی در سیستم اینترکام تحت شبکه کافیست تا از نزدیک ترین سوئیچ شبکه موجود تا اینترکام کابل کشی کنیم و در صورت اتمام ظرفیت خروجی سرور می بایست سرور جدیدی به رک اضافه کنیم (البته در صورتی که رک ما جایی برای سرور جدید داشته باشد).

• کاهش کابل کشی
اگر کابل کشی شبکه داشته باشیم ، برای توسعه و یا نصب اینترکام جدید کار سختی نداریم چون خیلی راحت می تونیم از اسپلیتر برای اضافه کردن یا گسترش نود های شبکه ی موجود در مسیر اینترکام تحت شبکه استفاده کنیم. شاید نگران جریان برق مصرفی اینترکام ها باشید ولی در اکثر مواقع می تونید از PoE Combiner استفاده کنیم (کافیه بین سوئیچ و اینترکام از یک جفت کمباینر استفاده کنیم).

• امکان تماس با اینترکام روی شبکه در هر نقطه ی جغرافیایی 
برای تماس با یک اینترکام تحت شبکه کافیست در هر جایی از دنیا به شبکه ی اینترکام های نصب شده دسترسی داشته باشیم ولی برای پیج کردن اینترکام آنالوگ چاره ای به جز حضور در کنار سرور نیست. 

• سهولت در مدیریت
اینترکام تحت شبکه از طریق سرور پیجینگ کنترل می شود. تمامی تنظیمات مربوط به اینترکام می تواند از طریق صفحه ی وب تنظیم و مدیریت شود. امکان مانیتور کردن و عیب یابی اینترکام به آسانی برای مدیران امکان پذیر است و این امر موجب سهولت در مدیریت آن می گردد.

• امکان اتصال از طریق وب سرویس به سامانه های نرم افزاری
اینترکام تحت شبکه امکان اتصال به سیستم های دیگر مثل مرکز تلفن، رله های کنترلی و سیستم های هشدار و آتش نشانی را دارد. 

در مقالات بعدی شما را با اینترکام ضد آب و اینترکام صنعتی آشنا می کنیم.
 

سخن پایانی

استفاده از سیستم‌های اینترکام ویپ می‌تواند به بهبود ارتباطات در محیط‌های مختلف کمک کند و امکان ارتباط سریع و موثر بین افراد را فراهم ‌کند. این سیستم‌ها می‌توانند به افزایش امنیت و کارایی در محیط‌های کاری و اجتماعی کمک کنند. همچنین، با توجه به پیشرفت فناوری، اینترکام تحت شبکه می‌تواند به صورت مداوم بهبود یابد و به افراد کمک کند تا بهترین تجربه ارتباطی را داشته باشند.

سوالات متداول

1. اینترکام چیست؟ 
اینترکام یک سیستم ارتباطی است که از طریق شبکه‌های کامپیوتری و اینترنت برای ارتباط صوتی و تصویری بین افراد استفاده می‌شود.

2. استفاده از اینترکام تحت شبکه چه مزایا و فوایدی دارد؟ 
استفاده از سیستم‌های اینترکام تحت شبکه می‌تواند به بهبود ارتباطات در محیط‌های مختلف کمک کند و امکان ارتباط سریع و موثر بین افراد را فراهم کند. همچنین، اینترکام تحت شبکه می‌تواند امنیت و کارایی را افزایش دهد و به افراد کمک کند تا بهترین تجربه ارتباطی را داشته باشند.

3. آیا سیستم های اینترکام می توانند با سیستم های دیگر یکپارچه شوند؟
بله، سیستم های intercom مدرن را می توان با سیستم های دیگر مانند سیستم های امنیتی، سیستم های کنترل دسترسی و سیستم های خانه هوشمند ادغام کرد.

4. چگونه اینترکام تحت شبکه می‌تواند در محیط‌های مختلف مورد استفاده قرار بگیرد؟
اینترکام تحت شبکه می‌تواند در محیط‌های مختلف از جمله محیط‌های کاری، مسکونی، تجاری، اداری و حتی مراکز امنیتی و پزشکی مورد استفاده قرار بگیرد. این سیستم‌ها می‌توانند به بهبود ارتباطات داخلی و امنیت در این محیط‌ها کمک کنند.

برای بررسی کالاهای مورد نیاز سیستم پیجینگ می توانید اینجا کلیک کنید.

برای مطالعه بیشتر به لینک های زیر مراجعه کنید:

لیست مقالات : بیش از صد مقاله در حوزه سیستم های پیجینگ

راهنمای سیستم پیجینگ 

راهنمای آمپلی فایر تحت شبکه

راهنمای بلندگوهای تحت شبکه

راهنمای اینترکام تحت شبکه

راهنمای تلفن صنعتی

اینترکام ضد انفجار

در تاریخ 10 اردیبهشت به روز رسانی شد*


نظرات کاربران
ارسال نظر
چت با کارشناسان در واتس آپ