مقالات
سیستم پیجینگ

سیستم پیجینگ

برقراری ارتباط راحت و سریع، در محیط‌های مختلف اعم از اداری، تجاری، آموزشی، صنعتی و… فقط از طریق دسترسی به سیستم صوت عمومی یا پیجینگ امکانپذیر است.
سیستم پیجینگ اداری

سیستم پیجینگ اداری

در انتخاب و خرید سیستم پیجینگ اداری باید نکات مهمی را در نظر بگیرید. نکات مهم خرید و انتخاب یک سیستم پیجینگ اداری مناسب، در ذیل آمده اند.
اینترکام ضد آب

اینترکام ضد آب

برای برقراری ارتباط بین نفرات در مکان‌های خاص و پیجینگ افراد در محیط‌های خاصی مانند زون های غیر گازی پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها، نیروگاه‌ها، استخر ها ، پارک های آبی و غیره ، استفاده از اینترکام ضد آب می‌تواند یک گزینه مطمئن و ایمن باشد.

پیجینگ تحت شبکه

پیجینگ

تعریف سیستم پیجینگ :

سامانه ای ایست جهت ارسال پیام صوتی در محوطه های داخلی و فضای باز. بیشتر پیام های صوتی ارسال شده در سیستم های صوتی جهت فراخوانی افراد ، پخش پیام های هشدار ، موزیک ، رادیو، اذان و موارد مشابه می باشد.

سیستم پیجینگ بر اساس نوع تکنولوژی به دو دسته تقسیم می گردد :

سیستم پیجینگ آنالوگ/سنتی
سیستم پیجینگ تحت شبکه
سیستم پیجینگ آنالوگ

در این سیستم تمامی اجزا و زیرساخت آنالوگ می باشند. کابل کشی ها از نوع سیم دو زوج مسی می باشد. اصولا در سیستم آنالوگ برای تغذیه ی بلندگو ها از آمپلی فایر های آنالوگ استفاده می شود که در توان های مختلفی در بازار ارائه می شود. توان آمپلی فایر ها با مجموع توان بلندگوهایی که به آن متصل است در ارتباط می باشد ، به طور مثال اگر 10 بلندگوی ستونی با توان 20 وات داشته باشید می بایست از یک آمپلی فایر حداقل 200 وات استفاده نمائید.

در سیستم پیجینگ آنالوگ از بلندگو های سقفی ، ستونی و یا شیپوری استفاده می شود که از طریق کابل های مسی به آمپلی فایر متصل می گردد. وظیفه ی اصلی آمپلی فایر در سیستم های آنالوگ تقویت صدا می باشد . یکی دیگر از وظایف آمپلی فایر های آنالوگ زون بندی و یا تفکیک کردن بلند گو ها می باشد . به طور مثال هریک از طبقات یک ساختمان را می توانیم به عنوان یک زون مستقل در نظر بگیریم و به صورت جداگانه و یا باهم صدا را پخش نمائیم.

در آمپلی فایر های آنالوگ ، نحوه ی تفکیک و یا زونبندی از طریق دکمه های تعبیه شده روی آن صورت می گیرد و اپراتور در زمان استفاده می تواند زون ها را انتخاب نماید. تعداد زون های قابل تفکیک در آمپلی فایر های آنالوگ حداقل 2 و حداکثر 10 می باشد. برخی از آمپلی فایر ها دارای ورودی های مختلفی نظیر ورودی میکروفون ، USB برای پخش موزیک ، DVD Player نیز هستند.

سیستم پیجینگ تحت شبکه

در ظاهر سیستم پیجینگ تحت شبکه عملکردی همچون سیستم آنالوگ دارد با این تفاوت که کابل کشی شبکه جایگزین کابل مسی می گردد. بلندگو ها و آمپلی فایر ها تحت شبکه می باشند. بلندگو های تحت شبکه دارای آمپلی فایر داخلی هستند و نیازی به وجود آمپلی فایر مستقل نمی باشد. شاید بپرسید دلیل وجود آمپلی فایر تحت شبکه چیست؟

بسیاری از سازمان ها به دو دلیل از آملی فایر تحت شبکه استفاده می نمایند. دلیل اول این است که قبلا کابل کشی آنالوگ انجام داده اند و بلندگوی آنالوگ نصب کرده اند و اکنون به دنبال تبدیل سیستم پیجینگ خود به IP هستند که با خرید آمپلی فایر های تحت شبکه می توانند بلندگوی های آنالوگ خود را به سیستم IP متصل نمایند.

با توجه به اینکه پروتکل مورد استفاده در سیستم پیجینگ تحت شبکه SIP می باشد لذا می توان آمپلی فایر ها را در مراکز تلفن و یا سیستم مانیتورینگ پیجینگ مبتنی بر SIP به عنوان یک کلاینت رجیستر کرد. با توجه به محدودیت های پردازنده در آمپلی فایر های تحت شبکه می توان صرفا دو زون مستقل ایجاد کرد. دلیل دوم استفاده از آمپلی فایر های تحت شبکه ،قیمت بلندگو های تحت شبکه می باشد که نسبت به بلندگو های آنالوگ قیمت بالاتری دارند ولی با توجه به قیمت مس و هزینه های نگهداری کابل کشی آنالوگ در صورتی که قصد کابل کشی آنالوگ را دارید ، به آسانی و با یک محاسبه سر انگشتی می توانید متوجه هزینه تمام شده ی بالاتر در سیستم پیجینگ آنالوگ شوید.

سیستم پیجینگ تحت شبکه و اتصال به مراکز تلفن VoIP

 در بسیاری از شبکه های ویپ نیاز به اتصال سیستم پیجینگ سنتی با سیستم تلفن ویپ و یا ایجاد سیستم پیجینگ مبتنی بر شبکه مورد نیاز می باشد. در ادامه به دو شیوه معمول در پیجینگ خواهیم پرداخت .

به شما توضیح خواهیم داد که چگونه می توان پیچینگ تحت شبکه رومیزی را توسط یک IP PBX و تلفن های ویپ ایجاد کرد و یا کار را به نحوی گسترش داد که بتوان بلندگو ها و آمپلی فایر هایی که از پروتکل SIP بهره مند هستند را به کاربرد.

 

در انتهای این راهکار شما می توانید بر اساس نیازتان ، شبکه پیجینگ خود را راه اندازی نمائید .

Unicast IP Paging

برای آشنایی بیشتر شما با نحوه کارکرد پیچینگ تحت شبکه بهتر است با دو روش انجام پیجینگ آشنا شوید . در ایتدا یونیکست را شرح می دهیم . در این شیوه فراخوانی افراد و یا پایانه ها به صورت یک به یک انجام می گردد . شما می توانید در مرکز تلفن خود تعدای Page Group ایجاد نمائید و برای مثال داخلی 400 را برای فراخوانی داخلی هایی که در این Page Group قرار داده اید استفاده نمائید .

همانطور که مشاهده می کنید در شیوه Unicast محدودیتی وجود دارد . این محدودیت در سازمان ها و محیط های بزرکتر بیشتر به چشم می خورد. مثلا در بیمارستان ها و دانشگاه ها که شما نیاز دارید تا فضاهای خاص و افراد خاصی را فراخوانی نمائید. راهکار مناسب برای فضاهای بزرگتر Multicast می باشد.

Multicast IP Paging

یونیکست و مالتی کست کار مشابهی انجام می دهند با این تفاوت که در مالتی کست در فضا های مختلفی می توان این کار را انجام داد. اجازه دهید مثالی بزنیم . بیمارستانی را در نظر بگیرید که در آن تمامی تلفن های رومیزی و بلندگوها تحت شبکه می باشند. بخش اورژانس 5 بلندگو دارد و بخش های آزمایشگاه و بستری به ترتیب 3 و 10 بلندگو دارند. در روش یونیکست با یک داخلی می توانیم همه باندگوهای اورژانس ، آزمایشگاه و بستری را داخل یک Page Group قرار دهیم و همه را با هم پیج کنیم ولی در روش مالتی کست برای هر بخش Page Group های جداگانه تعریف می کنیم. در روش مالتی کست می توانیم بدون پیج کردن بخش های بستری ، دیگر بخش ها را با هم پیج کنیم و یا به همین شکل از آرایش های مختلفی برای پیج کردن محیط ها و افراد مختلف استفاده نمائیم.

بعد از شرح روش های پیجینگ به تجهیزات پیجینگ و هزینه های محتمل خواهیم پرداخت .

پیجینگ رومیزی

در این شیوه عمدتا تجهیزات پیجینگ شامل تلفن های رومیزی می گردد که قابلیت پیجینگ دارند. در پیجینگ رومیزی می توان یا یکی از روش های Unicast  و یا Multicast آیپیفون های روی میز را فراخوانی کرد. به محض فراخوانی این تلفن ها اسپیکر های آنها فعال می گردد. در شیوه تنظیم پیجینگ رومیزی می توانیم در ابتدا یک پیغام بوغ به منزله آغار عملیات پیجینگ پخش نمائیم و یا اجازه دهیم تا فرایند تماس با زنگ خوردن گوشی تلفن ادامه یابد تا زمانی که کاربر تماس را پاسخ دهد .

این تنظیمات ممکن است با موضوع بیزینس شما در ارتباط باشد. مثلا در یک فروشگاه با توجه به اینکه فروشنده ممکن است در حال مذاکره با مشتری باشد می توانیم از فرایند تماس استفاده نمائیم ولی در یک بیمارستان ممکن است زمانی برای از دست دادن نداشته بشیم و می توانیم در این وضعیت بعد از یک پیغام بوغ شروع به پخش پیغام نمائیم. اکثر تلفن های آیپی چنین قابلیتی را دارند. برخی از تلفن های دکت (بی سیم) قابلیت پیجینگ ندارند و حتی مجهز به Speakerphone هم نیستند.

پیجینگ با توان بیشتر

در ظرفیت های بالاتر پیجینگ حتما نیاز به ادوات قوی تری داریم مثلا آمپلی فایر ، بلندگو و اینترکام هایی که توان بیشتری برای پیجینگ دارند. امروزه برند های مختلفی در دنیا وجود دارند که این تجهیزات را تولید می کنند . برند هایی مثل مگاتل ، والکوم و سایبر دیتا که ساخت تایوان ، آمریکا و کانادا هستند نمونه های از این برند ها می باشند. اکثر تجهیرات پیجینگ تحت شبکه PoE هستند و تنها دارای یک پورت شبکه هستند. از استاندارد SIP استفاده می کنند و قابل رجیستر شدن در تمامی مراکز تلفنی استاندارد دنیا هستند. یکی دیگر از شرکت های تولید کننده تجهیزات پیجینگ ، شرکت جوان پردازش می باشد که محصولات زیر را تولید و روانه بازار نموده است:

آمپلی فایرتحت شبکه 300 وات تک زون
آمپلی فایر تحت شبکه دو زون
مبدل آمپلی فایر آنالوگ به IP
بلندگو های سقفی 5 و 10 وات تحت شبکه
بلندگو های ستونی 10 ، 20 و 30 وات تحت شبکه با تغدیه از PoE
بلندگو های شیپوری 15 و 25 وات تحت شبکه  با تغذیه از PoE
بلندگو های ستونی 60 وات تحت شبکه
بلندگو های شیپوری 50 و 100 وات تحت شبکه
سیستم مانیتورینگ پیجینگ
انواع اینترکام (ماژول انتخابی : کیبورد ، دوربین ، دکمه تماس فوری ، صفحه ال سی دی )


همانطور که در تصویر فوق می ببینید برای کنترل و مانیتور کردن تجهیزات IP از سرور مانیتورینگ استفاده می کنیم . آپلود کردن موزیک ، پخش اذان خودکار ، زونبندی بلندگو ها و آمپلی فایر ها و تعریف اپراتور ها و اینترکام ها از طریق سیستم مانیتورینگ انجام می شود . تجهیزات IP به صورت مستقیم در پنل سیستم مانیتورینگ تعریف می گردد . برای استفاده از بلندگو های آنالوگ از آمپلی فایر تحت شبکه استفاده می کنیم و اگر آمپلی فایر آنالوگ داشته باشیم می توانیم از طریق قراردادن مبدل آنالوگ به SIP ، و رجیستر کردن این مبدل در پنل مانیتورینگ از آن به عنوان یک آمپلی فایر تحت شبکه استفاده نمائیم .  

 

ابزار های پیجینگ تحت شبکه

بلند گوهای تحت شبکه
این بلندگوها در نمونه های ساخته شده مشابه بلندگوهای رایج در بازار هستند با این تفاوت که دارای یک برد الکترونیکی هستند که امکان ارسال و دریافت صدا بر روی بستر شبکه را فراهم می سازد . بلندگوهای با توان حداکثر 30 وات می توانند از PoE استاندارد جهت تامین برق استفاده نمایند، البته لازم است که بدانیم برخی از سوئیچ های استاندارد در دنیا مثل سیسکو در برخی مدل ها مثل سری 9300 می توانند 90 وات خروجی داشته باشند یعنی بلندگو هایی با توان 90 وات ولی با توجه به گران بودن این سوئیچ ها برای بلندگو های با توان بیشتر می توان از PoE Injector به همراه آداپتور های با توان بیشتر استفاده کرد. بلندگو های IP همانند یک داخلی در مرکز تلفن و یا سیستم مانیتورینگ رجیستر می شوند.

بلندگوی سقفی

برای بلندگو های سقفی در مکان هایی که ارتفاع سقف در آنها 3 متر می باشد بهتر است حداکثر توان خروجی 5 و 10 وات باشد ولی در سالن ها ، لابی ها و سازه های با ارتفاع سقف بالای 3 متر می توان از بلندگو های با توان 15 و 20 وات نیز استفاده کرد. دلیل عدم استفاده از بلندگو های با توان بیش از 5 و 10 وات در مکان های با ارتفاع بیش از 3متر ، تولید صدای آزار دهنده می باشد. مساحت تحت پوشش در بلندگو های سقفی متناسب با شلوغی و نویز محیط می تواند از 20 الی 60 متر مربع باشد. حداکثر فاصله طولی بلندگو های سقفی از یکدیگر در محیط های مستطیلی شکل بین 8 الی 10 متر می باشد.

بلندگوی ستونی

بلندگو های ستونی در دو نوع Outdoor و Indoor تولید می شوند و مناسب برای محیط های با وسعت بالا و شلوغ می باشد. در صورتی که از بلند گو های ستونی در محیط های شلوغ و با نویز محیطی بالا که جمعیت زیادی در آنها در حال رفت و آمد می باشند بهتر است از تعداد بلندگو های بیشتر با توان پایین استفاده نمائید تا علاوه بر پخش یکنواخت صدا از تولید صدای بلند که باعث اذیت سیستم شنوایی انسان می گردد جلوگیری نمائید. مساحت تحت پوشش در بلندگو های ستونی متناسب با شلوغی و نویز محیط می تواند از 50 الی 150 متر مربع باشد. حداکثر فاصله طولی بلندگو های ستونی از یکدیگر در محیط های مستطیلی شکل بین 10 الی 15 متر می باشد.

بلندگوهای شیپوری

بلندگوی شیپوری تحت شبکه مناسب برای استفاده در محیط های باز و نویزی می باشد . بلندگوی شیپوری نوع خاصی از بلندگوهاست که با استفاده از یک المان شیپوری اکوستیک می تواند صدای تولید شده در درایور را به طور موثر افزایش دهد. در شکل معمولی بلندگو های شیپوری ، ساختار آن شامل یک درایور فشرده سازی صدا می باشد که از طریق ویبراتور مگنت فلزی، صدا را از طریق دیاگرام فلزی کوچکی در شیپور منتشر می کند.

شیپور برای آماده سازی بهتر صدا جهت عبور در هوا طراحی شده است طوری که می تواند صدای تولید شده در کمپرسور صدا را در فضای بیشتری پرتاب نماید. یه قسمت باریک تر بلندگوی شیپوری در اصطلاح گلو و قسمت بزرگ ان را دهانه می نامند. مشکل اصلی در طراحی بلندگو های شیپوری حذف شدن فرکانس بالای صدا در قسمت گلویی بود که بعد ها این مشکل بهبود یافت. نقطه قوت بلندگوهای شیپوری، توان سه برابری در پرتاب صدایی است که از طریق مچینگ و درایور صدا تولید شده است و نقطه ضعف در گوش خراش بودن صدای خروجی از دهانه است. طراحی بلندگو های شیپوری آن ها را مناسب برای استفاده در فضاهای باز نموده است. همچنین در محیط های پر نویز مثل کارخانه ها نیز کاربرد بهتری دارد.

بلندگو های شیپوری تولید شده در شرکت جوان پردازش در صورت تامین برق از طریق PoE می تواند 30 وات موثر صدا را تامین نماید ولی در صورت نیاز به توان بیشتر می بایست از آداپتور به عنوان منبع تغذیه استفاده کرد. جنس فایبر گلاس بلندگو های شیپوری امکان استفاده از این محصول را در محیط های مرطوب و دارای خورندگی بالا را فراهم نموده است . بلند گو های شیپوری ضد آب و مناسب استفاده در محیط های بیرونی و یا داخل سوله های تولید می باشد.

آمپلی فایر های تحت شبکه

از آمپلی فایر های تحت شبکه عمدتا برای اتصال بلندگو های معمولی استفاده می شود . این آمپلی فایر ها مبتنی بر SIP  هستند و بیشتر برای محیط هایی که کابل کشی شبکه ندارند و تعداد بلندگوهای آنالوگ زیادی برای پوشش صدا نیاز می باشد مورد استفاده قرار می گیرند. آمپلی فایر های تحت شبکه از طریق وب برنامه ریزی و مدیریت می شوند یعنی برای زونبندی ، تغییر میزان ولوم ، پخش رادیو ، موسیقی و یا اذان خودکار کافی است به صفحه تنظیمات این محصول در آدرس وب آن مراجعه کرد.

 

آمپلی فایر های آنالوگ

آمپلی فایر های آنالوگ نسل سنتی آمپلی فایر های تحت شبکه هستند و در ظاهر همانند سری تحت شبکه هستند ولی با این تفاوت که روی بستر کابل مسی کار می کنند و علاوه بر نداشتن امکانات فراوانی که نوع تحت شبکه دارند ، قابلیت مدیریت از راه دور را نیز ندارند.

در آمپلی فایر های آنالوگ ، زونبندی از طریق دکمه های فیزیکی تعبیه شده روی آن انجام می پذیرد به همین علت می بایست در نزدیکی اپراتور باشند . برای پخش موسیقی از درگاه USB و یا DVD Player استفاده می گردد در حالی که در آمپلی فایر های تحت شبکه می توان این کار را از طریق پنل وب انجام داد.

 

مبدل آمپلی فایر آنالوگ به SIP

ممکن است برخی از شرکت ها و یا سازمان ها قبل از اینکه به فکر پیجینگ تحت شبکه باشند نسبت به خرید آمپلی فایر های آنالوگ اقدام کرده باشند. اگر از عمر این آمپلی فایر ها خیلی نگذشته باشد می توان با استفاده از مبدل آنالوگ به SIP نسبت به تبدیل کاربری آنها اقدام کرد ولی نباید فراموش کنیم که در این صورت آمپلی فایر شما در نهایت تک زون خواهد بود.

در شکل زیر می توانید نحوه به کارگیری این مبدل را ببینید

 

اینترکام تحت شبکه

اینترکام ها و کنسول های رومیزی ابزاری هستند که به عنوان نقاط پایانی (station) عمدتا دارای یک کلید فراخوان هستند و یه کمک این دکمه می توانند یک یا مجموعه ای از داخلی ها را با آن فراخوانی کرد. گاها اینترکام ها دارای صفحه کلید شماره گیری ، صفحه نمایش و دوربین هستند .اینترکام ها می توانند به عنوان نقاط پایانی برای اپراتور پیجینگ و یا حتی به عنوان یک گوشی تلفن بدون هندست در محیط های صنعتی و حساس مثل کارخانجات مورد استفاده قرار گیرند.

با توجه به اینکه اینترکام در طراحی خود از رله های میانی به عنوان واسط جهت اتصال به دیگر دستگاه ها استفاده می نماید لذا می توان از این رله ها برای کارهایی مثل فرمان دادن به سیستم روشنایی ، باز کردن درب ها ، فعال نمودن سیستم اتفاء حریق و هزاران کاربرد دیگر استفاده نمود.

 

مزایای استفاده از پیجینگ تحت شبکه

قابلیت گسترش آسان
کاهش کابل کشی
امکان اتصال به خطوط تلفن شهری
امکان استفاده از تلفن های رومیزی به عنوان پیجر
سهولت مدیریت
امکان اتصال از طریق وب سرویس به سامانه های نرم افزاری

 

چت با کارشناسان در واتس آپ