سیستم پیجینگ تحت شبکه

توسط: سیروس رضائی |آخرین به روز رسانی: 1401/02/16
به اشتراک گذاری در:

سیستم پیجینگ تحت شبکه سامانه ای برای ایجاد ارتباط های صوتی است که به صورت یک به یک یا یک به چند در بستر شبکه انجام می شود. و اما منظور از شبکه در اینجا شبکه افزاری است که از تجهیزات صوتی پروتکل ip جهت برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده می شود. نرم افزار ها و تجهیزات sip در سیستم پیجینگ تحت شبکه نقش مهی را ایفا می کند. هم چنین سیستم پیجینگ یک ابزار ارتباطی برای انتقال اعلان‌ها و هشدارها به مخاطب یا سازمان هدف در یک منطقه تعریف‌ شده است. معمولا در بخش‌های مختلف از جمله مراقبت‌های درمانی (بیمارستان)، کارخانجات، فروشگاه های زنجیره ای، مدارس، بیمارستان و هتل ها استفاده می‌شود.

 

دنیای جدید با سیستم پیجینگ تحت شبکه

برقراری ارتباط راحت و سریع، در محیط‌های مختلف اعم از اداری، تجاری، آموزشی، صنعتی و غیره فقط از طریق دسترسی به سیستم صوت عمومی یا پیجینگ امکانپذیر است. نیاز به انتشار پیام‌ها، اطلاعات و یا اعلام شرایط اضطراری به صورت عمومی، باعث رشد و توسعه‌ی سیستم پیجینگ در مکان‌های عمومی، اداری و صنعتی شده است. چرا که این روزها، نیاز به پخش و انتقال صدا در مکان‌های صنعتی، تجاری، آموزشی، اداری، مذهبی و غیره افزایش چشمگیری داشته است. علت نیاز به سیستم پیجینگ، گسترش اجتماعات و یا فراخوانی افراد است. شاید پاسخ بهتر به سوال سیستم پیجینگ چیست را بتوان در این جمله خلاصه کرد: سیستم پیجینگ ساخته شده است که صدا را به وسیله‌ی منبع صوتی دریافت و تقویت کرده سپس از طریق انواع بلندگوها، آن را در محیط پخش نماید. اگر مراحل انتخاب و نصب یک سیستم پیجینگ، بصورت دقیق و درست انجام شده باشد باعث انتشار صدا با وضوح و کیفیت مناسب در محیط مورد نظر خواهد شد. 


مزایای خرید سیستم پیجینگ تحت شبکه

• هدف اصلی راه اندازی و خرید سیستم پیجینگ اطلاع رسانی است، البته اطلاع رسانی در شرایط ضروری و اورژانسی مثل حوادث امنیتی، آتش سوزی،  زلزله و غیره از مهم ترین دلایل نصب و راه اندازی سیستم پیجینگ است، بطوریکه امروزه استفاده از سیستم پیجینگ تحت شبکه در تمامی مجتمع ها و ساختمان های بلند مرتبه، از ملزومات اساسی است زیرا با استفاده از سیستم پیجینگ از بسیاری از ضررهای مالی و جانی در وضعیت های بحرانی می توان جلوگیری کرد. 

• از دیگر دلایل خرید سیستم پیجینگ گسترش اجتماعات و لزوم انتقال اطلاعات در کمترین زمان ممکن است. 

• پخش موسیقی بک گراند، سیستم پخش اذان و پخش پیغام های اطلاع رسانی در محیط های اداری و یا مجتمع های مسکونی از دلایل خرید سیستم پیجینگ است. 

• یکی از دلایل نصب وراه اندازی سیستم پیجینگ، مدیریت بهتر یک مجموعه اداری یا مسکونی یا تجاری و یا صنعتی است. چون با استفاده از سیستم پیجینگ اطلاع رسانی به موقع و کامل انجام می‌شود. 


انتخاب سیستم پیجینگ تحت شبکه با کیفیت و قیمت مناسب

بخش قابل توجهی از سیستم صوتی اداری شرکت ها و مکان های عمومی، از سیستم پیجینگ تشکیل شده است. سیستم پیجینگ، برای پیج و فراخوانی افراد استفاده می‌شود و معمولا در همه ی محیط هایی که افراد تردد دارند مثل سالن اجتماعات، سالن آمفی تاتر، کلاس های آمورشی، محیط تولید، فضاهای باز و سایر فضاهای درونی استفاده می‌گردد. سیستم پیجینگ در ساختمان های اداری و عمومی شامل سه جزء اصلی آمپلی فایر، میکروفون پیجینگ و باند یا بلندگو است، بطوریکه مجموعه‌ای از باند و بلندگوها از طریق دستگاه مرکزی آمپلی فایر، کنترل و مدیریت می‌شوند. البته در نسل جدید سیستم های پیجینگ که همان پیجینگ تحت شبکه نامیده می شود فقط از یک سیستم کنترل مرکزی و بلندگو های تحت شبکه استفاده می شود و دیگر نیازی به آمپلی فایر نداریم، چون بلند گو های تحت شبکه خود دارای آمپلی فایر داخلی دارند. 

در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی شرکت‌ها و ادارات و مجتمع های صنعتی در سیستم پیجینگ خود از طراحی IP استفاده می کنند چون نه تنها باعث کاهش هزینه می شود بلکه کنترل و مدیریت آسان تری دارد. در طراحی IP برای سیستم پیجینگ، اسپیکر ها هستند که هزینه اصلی و نقش اصلی را دارند. اسپیکر تحت شبکه در سیستم پیجینگ فارغ از نوع IP یا آنالوگ بودن در اشکال مختلفی و به منظور استفاده در محیط های مختلف تولید می شوند. 

 

اسپیکرهای سقفی توکار و روکار 

انتخاب صحیح از تجهیزات و قطعات مرتبط با سیستم صوتی امروزه از اهمیت بالایی برخوردار است. که در این میان اسپیکرهای سقفی یکی از پرکاربردترین و محبوب ترین گزینه ها می باشد. بنابراین در این مقاله قصد داریم تا تفاوت میان اسپیکر توکار و روکار را مورد بررسی قرار دهیم.

اسپیکرهای سقفی توکار:

نوعی از اسپیکرها هستند که در داخل سقف تعبیه می شوند یعنی به طور کامل در سقف جایگذاری می شوند و تنها بخش کوچکی از آن ها به صورت مسطح در سقف قرار می گیرند. این اسپیکرها نیاز به ایجاد حفره های مشخص در سقف دارند و مقداری هزینه نصب آن ها بالاتر است.

اسپیکرهای سقفی روکار:

این اسپیکرها برخلاف اسپیکرهای سقفی روکار کاملا به صورت بیرونی نصب می شوند و به طور کامل در سقف قرار نمی گیرند یعنی بخشی از آن ها به صورت بیرونی قابل نمایان است. به همین دلیل نصب این اسپیکرها کاملا آسان و هزینه کمتری دارد. و باید توجه داشته باشید که چون این اسپیکرها در معرض دید قرار دارند  ممکن است طراحی و چیدمان فضا را تا حدی مختل کند.

اما چنانچه، قصد دارید در مکانی که سقف کاذب دارد از سیستم پیجینگ استفاده کنید، اسپیکر سقفی توکار گزینه بهتری است و در صورتی که مکان مورد نظرتان دارای سقف گچی است، باند دیواری یا دکوراتیو موارد مناسبی هستند.
 

اسپیکر های ستونی یا دیواری 

بعضی از افراد گمان می کنند که اسپیکرهای دکوراتیو همان اسپیکرهای دیواری و ستونی هستند ولی باید گفت که تفاوت زیادی بین اسپیکرهای دکوراتیو با اسپیکرهای دیواری و ستونی وجود دارد. بلندگوهای دکوراتیو نوعی بلندگوی دیواری محسوب می‌شوند که کیفیت بسیار خوبی دارند. سایز باند دکوراتیو از ۴ تا ۸ اینچ متغیر است. نامگذاری دکوراتیو به دلیل طراحی دکور زیبای آن بوده است که باعث تزیین محیط شده و به افزایش زیبایی و دکور بصری محیط کمک می‌کند. باند دکوراتیو با استفاده از دو عدد پایه بر روی دیوار، نصب می شود. البته ابعاد و ظرفیت محیط و نوع سقف در نصب دکوراتیو و کارایی آن تأثیر دارند.

اسپیکرهای آویزان 

اسپیکر هایی هستند که به صورت فانتزی و شبیه به گوی طراحی می شوند و بیشتر به منظور استفاده از اسپیکر های تزئینی مورد توجه قرار گرفته اند. امروزه، بسیاری از شرکت ها و یا اداراتی که در حال ساخت هستند، کابل کشی سیستم پیجینگ را به صورت IP و مبتنی بر پروتکل SIP، طراحی کرده و از یک سامانه یا سرور تحت شبکه برای مدیریت آن استفاده می‌کنند. 

 

کنترلر در سیستم پیجینگ تحت شبکه 

همانطور که گفتیم امروزه برای طراحی سیستم پیجینگ به ندرت سراغ کابل کشی قدیمی می روند و اکثر شرکت های طراح از سیستم پیجینگ تحت شبکه استفاده می کنند. المان هایی مشابه سیستم های پیجینگ قدیمی ولی با کاربرد هایی فراوان.  سرور پیجینگ تحت شبکه دستگاه مرکزی پیجینگ است که قابلیت های زیادی دارد، تنظیمات کم و زیادی صدا و امکان فراخوانی و پیج و انتشار صدا و موزیک، دریافت صدا از طریق میکروفون تحت شبکه یا آپلود کردن فایل های صوتی و انتخاب و انتشار بر اساس زمانبندی مناسب برای زون ها و یا اصطلاحا قسمت های مختلف، از وظایف سرور پیجینگ تحت شبکه هستند.

استفاده از بخش اذان گوی هوشمند، قابلیت پخش قرآن قبل از اذان و ادعیه روزانه دیگر نیاز به دستگاه های مستقل ندارد و به راحتی می توان آن را به عنوان بخشی از سیستم پیجینگ تحت شبکه استفاده کرد. همانطور که قبلا به آن اشاره کردیم،  سیستم های پیجینگ تحت شبکه، دیگر از آمپلی فایر جداگانه ای برای تقویت بلندگو ها استفاده نمی شود چون تمامی بلند گو های تحت شبکه از آمپلی فایر های کوچک تعبیه شده در داخل آن استفاده می کنند. 

ولی آمپلی فایرهای صوتی قدیمی با توجه به تعداد اسپیکر مورد نیاز محیط و توان خروجی اسپیکرها انتخاب می‌شود و در فواصل مناسب از اسپیکرها قرار داده می‌شود. آمپلی فایر با قابلیت‌هایی که دارد، امکان انتقال صدای تلویزیون و ویدئو پروژکتور و غیره را فراهم می‌کند، حتی با استفاده از بلوتوث، می‌توانید فایل صوتی دلخواه خود را از گوشی همراه خود، با استفاده از آمپلی فایر پخش نمایید. اگر بخواهید برنامه‌ای را از طریق رادیو پخش کنید با استفاده از آمپلی فایری که دارای رادیو است می توانید این کار را انجام دهید. ولی همه ی اینها در صورتی است که اپراتور و آمپل فایر نزدیک یکدیگر باشند.

و اما در سیستم پیجینگ تحت شبکه و آن اینکه در این سیستم تمامی امکاناتی همچون رادیو، پخش موسیقی و اذان به صورت نرم افزاری مدیریت می شوند. در سیستم پیجینگ اداری، استفاده از بلندگوی سقفی بهتر از دیگر انواع دیگر بلندگوها است. زیرا بلندگوی سقفی باعث  توزیع یکنواخت صدا در مکان مورد نظر می‌شود.


در صورتی که فاصله‌ی بین اسپیکر‌ها رعایت نشود، صدا در همه‌ی نقاط به گوش نمی‌رسد. به طور معمول، فاصله اسپیکرهای سقفی‌ها از یکدیگر، ۵ یا ۷ متر در نظر گرفته می‌شود. در سیستم پیجینگ، همه کابل‌کشی‌ باند‌ها به آمپلی فایر متصل می‌شود. آمپلی فایر، منبع تغذیه‌ی اسپیکر‌ها  است. سیگنال‌های صوتی دریافت شده از ورودی‌هایی مانند میکروفون، پس از پردازش، توسط آمپلی فایر تقویت و به بلندگوها ارسال می‌شوند. 

در سیستم پیجینگ اداری می‌توان از آمپلی فایر چند کانال استفاده کرد که با زون بندی آن، امکان کم و زیاد کردن صدا و یا خاموش و روشن کردن میکروفون‌های موجود در زون‌ها فراهم می‌شود. این تنظیمات با استفاده از تنظیمات صدای کنترل تعبیه شده، بر رو پنل جلویی آمپلی فایر، قابل انجام است. در پایان توصیه می کنیم در صورتی که برای انتخاب و خرید یک سیستم صوت عمومی یا پیجینگ را دارید برای کسب اطلاعات و انتخاب و خرید و راه اندازی یک سیستم پیجینگ مناسب به سایت شرکت اتصال صوت به آدرس www.etesal.net مراجعه فرمایید تا از همکاری کارشناسان ما بهر‌ه‌مند شوید. 

 

سخن پایانی

سیستم پیجینگ تحت شبکه یک ابزار مهم برای ارتباطات فوری و مهم در سازمان‌ها و محیط‌های تجاری است. این سیستم به کاربران امکان می‌دهد پیام‌ها و اطلاعات را به صورت فوری و مستقیم ارسال کنند و از این طریق می‌تواند به بهبود کارایی و ارتباطات داخل سازمان کمک کند. با توجه به اهمیت ارتباطات فوری در محیط کاری، استفاده از سیستم پیجینگ تحت شبکه می‌تواند به بهبود کارایی و بهبود ارتباطات در سازمان شما کمک کند. امیدوارم این سیستم برای شما مفید باشد و به بهبود کارایی و ارتباطات در سازمان شما کمک کند.
 

سوالات متداول

1. نمونه ای از سیستم پیجینگ بیمارستان؟
نمونه ای از سیستم پیجینگ که در بیمارستان برای برقراری ارتباط با پزشکان، پرستاران و سایر کارکنان استفاده می شود. و این روش به طور معمول شامل موارد زیر است:
• یک میکروفون در پذیرش
• بلندگو در اتاق بیماران و راهروها.
• پیجر برای اعضای کارکنان

2. هزینه سیستم پیجینگ چقدر است؟
هزینه یک سیستم پیجینگ بر اساس عوامل متعددی از جمله اندازه و پیچیدگی سیستم، نوع قطعات و تجهیزات مورد استفاده و محل و محدوده نصب می تواند بسیار متفاوت باشد.

3.از کجا می توانیم سیستم پیجینگ بخریم؟
مجموعه سیسکوسلر یکی از فروشندگان بزرگ و معتبر تجهیزات شبکه است که ممکن است انواع تجهیزات پیجینگ را نیز در فروشگاه خود داشته باشد. همچنین، اگر نیاز به مشاوره دقیق‌تر دارید می‌توانید با مشاوران فنی و فروش شرکت سیسکوسلر تولیدی تجهیزات پیجینگ تماس بگیرید.

14030413


نظرات کاربران
ارسال نظر
چت با کارشناسان در واتس آپ